Hoş geldiniz 24.06.2021

90 Dakika Uygulaması Kalktı İzmirli İsyan Etti!

90 Dakika Uygulaması Kalktı İzmirli İsyan Etti!

İzmirlinin en çok sevdiği ve rahat ettiği uygulamalardan biri olan 90 dakika uygulaması an itibariyle kalktı.  İkinci binişler çok büyük ücret alınmayacak olsa da büyük tepki var.

İzmir’de 90 dakika uygulaması ile toplu taşıma kullananlar 90 dakika içinde yaptığı aktarmalarda ücret ödemiyordu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayının ikinci Meclis toplantısında 90 dakika uygulamasının kaldırılması yönünde karar aldı. Bu kararın uygulamaya geçmesi halinde toplu taşıma kullanan vatandaşlar tüm aktarmalarında ücret ödeyecek.Aktarmalara ücret geliyor

Meclis onayına sunulan önergeye göre; tam tarifede ilk biniş ücretine 10 kuruşluk indirim yapılırken, 90 dakika içindeki ilk iki aktarmaya 50’şer kuruş ödenmesi öngörülüyor. Diğer taraftan öğrenci, öğretmen ve 60 yaş tarifelerinde ise bir değişiklik yapılmayacak ve mevcut uygulama devam edecek.

Tüm ulaşım araçlarını kullanan ve tam tarifeyle biniş yapan vatandaşlardan, hakkaniyet ve külfetlerin adil dağıtılması ilkesi ışığında ve kamu yararı da gözetilerek birinci ve ikinci aktarmalarda 0.50 TL aktarma ücreti alınacak.

Aynı ilkeler doğrultusunda, kentin banliyölerinde oturan ve ikiden fazla aktarma yapmak zorunda kalan dar gelirli vatandaşların ekonomik olarak desteklenmesi, hayatlarının kolaylaştırılması hedefiyle ikiden sonraki aktarmalarından ücret alınmayacak.

Sosyal medyadan tepki geldi

İzmir’de 90 dakika uygulamasının değişmesi gündeme gelirken, vatandaşlar bu karara tepki gösterdi. Twitter’da #90dakikamadokunma hashtagini kullanan vatandaşlar değişikliğe dair tepkilerini dile getiriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Reyhan Alemdar dedi ki:

  Herşeye *yüzde yüz zamgekirjen tepki yok.milket beleşe alışmış.kesje 65 yaş ve üzerindeki lerden ücret alınsa.aksana boş beleş geziyorlar bide koltuk istiyorlar 😏

 2. turgay dedi ki:

  sıze oy verende hata bır sonrakı secımlerde gorusmek uzere

  1. Arslan dedi ki:

   Sen zaten oy vermemisindir. İzmir’de Cumhur ittifakına çıkış yok.

BİR YORUM YAZ