Açıklamalar korkutuyor. 2050 yılında İzmir su altında kalabilir!

  Açıklamalar korkutuyor. 2050 yılında İzmir su altında kalabilir!

  Açıklamalar korkutuyor. 2050 yılında İzmir su altında kalabilir!

   

  İklim çalışmalarıyla bilinen ABD merkezli Climate Central’ın yaptığı yeni bir araştırma, İzmir’in bazı bölgelerinde artan deniz seviyesi yüksekliği ve artan yağışlar nedeniyle 2050 yılında İzmir’i korkunç bir senaryo beklediğini ve İzmir’in sular altında bir şehir olacağını ön görüyor.  İklim çalışanlarının yeni kullanmaya başladığı ve hassas ölçümler yapan uydu verileri, bilim insanlarına yeni öngörüler sundu.

  Eski verilerinden hatalı sonuç verdiğini söyleyen Climate Central yeni verilerle yaptığı araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Araştırmaya göre dünya çapında 340 milyon insanın yaşadığı bölgede 2050 yılında su baskınları yaşanacağı açıklandı. Artan yağışlardan Türkiye ve İzmir’de etkilenecek!  Yeni verilere göre Kordon ve Atatürk Stadyumu arasında kalan bölge ve Kuş Cenneti’ni de kapsayan Mavişehir Tuzla arasında kalan bölgede su baskınları yaşanacak ve zamanla tamamen sulara gömülecek ve ayrıca Karşıyaka, Alsancak gibi bölgeler su altında kalabilir.

  Dr. Bengü Aydın Dikmen Yerel bir Gazeteye Konuştu

  Konuyla ilgili yerel bir İzmir gazetesine konuşan Bengü Aydın şunları söyledi.  Yerel gazetinin kriz uzakta değil mi sorusu üzerine şu cevabı veren aydın :

   

  İklim krizi şu anda bizzat yaşadığımız bir şey. Her şey böyle devam ederse etkileri şiddetlenecek, maalesef daha büyük felaketler göreceğiz. Mevsim normallerinin 5-10 derece üstünde giden havalar, gelmeyen kış, ani bastıran aşırı yağışlar, bir yandan kuraklık, orman yangınları… Mavişehir’deki sel görüntüsü ürkütücüydü. İzmir krizle mücadeleye hazır mı?

  Büyükşehir belediyesi iklim krizine karşı eylem planı hazırlamakta bildiğim kadarıyla ama henüz kamuoyuyla paylaşmadı. Bu işte çok kararlı ve büyük eylemler hayata geçirilmeli. İklim değişikliğine adaptasyon (uyum) için büyük altyapı değişiklikleri gerekmekte. Altyapısal değişiklik sadece zemini yükseltmek, sahile set çekmek demek değil, daha fazla yeşil alan, daha az beton demek aynı zamanda. Bu tabii ki yönetim anlayışında insanı ve çevreyi odak noktasına koyan bilimsel ilkelere sıkı sıkı sarılmayı gerektiriyor. Öte yandan adam kayırmacılık, yolsuzluk iklim krizinin en büyük dostu; bilimin işaret ettiği ilkeler keyfi olarak kulak ardı edilebiliyor.

   

  İklim Değişikliğine İzmir nasıl dayanacak sorusu üzerine Bengü Aydın Şu cevabı verdi:

  Büyük bir soru işareti tabii. Üstelik bahsettiğiniz araştırmaya göre, Mavişehir, Alsancak gibi İzmir’in konut değeri en yüksek semtlerinin su altında kalacak olması çok ilginç. Aslında delta olan bu yerlere çok eski değil, yirmi – otuz sene önce imar izni verilmesi, dahası buralara yüksek katlı binalar inşa edilmesinden kaynaklanıyor sorun. Yoğun yapılaşma olmuş bu bölgelerde istenildiği kadar denize set çekilsin ve suların yükselmesine önlem alınsın, su baskınları yine yaşanacaktır. Bakanlıkların desteği ve koordinasyonu olmaksızın altından kalkılması zor görünüyor. Hükümet de yerel yönetimler de yavaş yavaş iklim değişikliğinin önemini fark ediyorlar. Sorun ne kadar hızlı kavradıkları ve harekete geçtikleri, çünkü zamanla yarışıyoruz bir yandan. Felaketler bir bir başımıza gelmeden yol almamız lazım. Umarım hem kamuoyunda hem de kamu ve yerel düzeydeki yetkililerde iklim krizinin aciliyetine dair farkındalık bir an önce gelişir.

   

   

  Paylaşın Haberdar edin  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  Daha fazla Haberler 2020, İzmir Önemli haber
  Yılbaşında Ulaşım Nasıl Olacak?

  Atık Yağ Toplayan İzmirli Muhtara Ödül!

  İzmir 2020 ye Dijital Taksilerle Girecek!
  İzmir 2020’ye Dijital Taksilerle Girecek!!

  Kapat