Hoş geldiniz 10.06.2023

AKDENİZ FUARI Düzenlemeyi Düşünüyoruz

AKDENİZ FUARI Düzenlemeyi Düşünüyoruz

Tunç Soyer, İzmir’in geleceğini belirleme düşüncesi kapsamında tam 37 ülkenin temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantı çok yönlü geçti ve önemli planlar masaya yatırıldı…

Tunç Soyer, İzmir’i yurt dışında bir marka haline getirebilmek için yabancı ülkelerin İzmir’deki temsilcileriyle bir araya geldi. 37 ülkenin temsilcilerinin ve emekli büyükelçilerin yer aldığı toplantı Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirildi. Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, danışmanlar ve İzmir Büyükşehir Belediyesi AB ve Dış İlişkiler Komisyonu da hazır bulundu.

AKDENİZ FUARI DÜZENLECEK!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer toplantıda İzmir’i birr dünya şehri yapma konusunda konuştu ve şunları söyledi :

 “Temel hedefimiz İzmir’i kendi kabuğu içinde yaşayan bir kent olmaktan çıkarmak. O nedenle iki somut çalışmamız var birisi Akdeniz çanağıyla batı dünyası diğeri ipek yoluyla ulaşılan bir güzergâhın vazgeçilmez durak noktası olmak” .

Akdeniz çanağındaki ilk adımı altı kente gönderdikleri mektupla attıklarımı belirten Başkan Soyer, “Bu altı kent içinde Barselona, Marsilya,Venedik Selanik, İskenderiye ve Beyrut yer alıyor. Bu kentlerle işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz. Önümüzdeki yıl altı günlük,altı kentin katılacağı bir fuar yapmak istiyoruz. Sırayla her birinin fuara ev sahipliği yapmasını istiyoruz. Mesela o gün fuara İspanya ev sahipliği yapıyor ise, İspanyol müzikleriyle,gastronomisiyle her şeyiyle ispanyayı göreceğiz. Bunu sadece fuara sıkıştırmayacağız ve kente yayacağız. Sporda, müzikte, gastronomide bu altı kenti bir araya getirmek ve neler yapabileceğimizi görmek istiyoruz”

İPEK YOLU ÖNEM KAZANDI!

Çin’in İpek Yolu için gerçekleştirdiği yatırımı vurgulayan  Başkan  Soyer şunları söyledi:

“İzmir bu güzergahın vazgeçilmez noktalarından biri olabilir. Çin’le beraber İpek yolu üzerinden cazibe noktası olabilir. Aynı şekilde Avrupa Birliği İkinci Dünya Savaşı sonrasında lokomotif bir öncü yol üstlenmişse şimdi de Çin’de 20-30 yıl insanlığın önünde öncü bir güç olarak ilerleyecek. Bu yeni tabloda İzmir’in önemli bir yol üstelenmesi mümkün olabilir. Cervantes, Fransız, Alman kültür merkezleri açmışsak bir Konfüçyüs Enstitüsü ile Çin’in edebiyatını, görsel sanatlarını İzmirlilerle buluşturmak mümkün olabilir. Bu yeni tablonun içinde İzmir’in bir rol üstlenmesini sağlamak gibi hedeflerimiz var”

 

Toplantıda katılımcıların görüşleri şu şekildeydi…

Valerio Giorgio- İtalya Konsolosu

Benden önce İzmir’de görev yapan İtalya konsoloslarıhalen İzmir’e gelmeye devam ediyor. Bende görevim bittikten sonra İzmir’e gelmeyidüşünüyorum. İzmir’i tanıyan geliyor ama tanımayanı nasıl çekeceğiz? Şehirlerde artık rekabet içerisindeler. Şehir belkide kendi doğasını takip etmek zorunda. İzmir’in en büyük çıkış noktası Akdeniz kimliği.

Enis Özsaruhan- Norveç Krallığı Fahri Konsolosu

Alsancak limanından gelen bir yol var. İzmir’in cazip hale gelmesi için insanların iş saatinden kalan zamanı iyi kullanması lazım. Mesela Gazi İlkokulu’nun arkasından Kadifekale’ye kadar olan aksı tamamen yaya yolu olarak düşünmeliyiz. Bu müthiş bir proje olabilir.

Fatih Çakmakoğlu – Fas Krallığı Fahri Konsolosu

İzmir’in çıkışının turizm kaynaklı olacağını düşünüyorum. İzmir en çok yaşanılmak istenen yer bunu iyi değerlendirmek lazım.  Kordon’dan yürüyerekKadifekale’ye çıkmak istiyorum. Yol üzerinde büyük bir müzeyle karşılaşmak istiyorum. Buralar sadece yürüyüş yolları ile daha cazip hale getirilebilir.

Şakir Fakılı-Emekli Büyükelçiİzmir’in tanıtımının Akdeniz Avrupa eksenli yapılması çok mantıklı. Bu çerçevede tamamlanacak opera binasında bir Akdeniz opera festivali yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ