Belediye Başkanından Menderes Havzası İçin Yardım Çağrısı

  Belediye Başkanından Menderes Havzası İçin Yardım Çağrısı

  Yerel bir gazeteye konuşan Filiz Ceritoğlu Sengel, Menderes havasının kirlendiğini ve acil müdahele edilmesi gerektiğini söyledi. Yetkililerden yardım isteyen Menderes Belediye Başkanı Sengel acil müdahele istedi!

  Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Menderes Havzası’nda büyük bir kirlilik olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

  “Havzanın durumu aslında tüm kamu ve kuruluşlarının sorumluluğundadır. Sonuç itibarıyla ortada bir çevre sorunu varsa nereden kaynaklandığıyla ilgili birden fazla şekilde netleme yöntemi de vardır. Bütün kurumların üzerine düşenleri yerine getirmesi gereken bir durumdayız. O yüzden biz ‘Menderes çığlık atıyor, bu çığlığa kulak verin’ dedik. Tahmin ediyoruz ki bu çığlığa da kulak verecekler” diye konuştu.   SELÇUK KİRLENİYOR!

   Sengel, “Bölgedeki vatandaşlarımız konu hakkında bilinçlendiriliyor. Yapanlar var deniyor ama doğru değil. Çünkü sıkıntı şu: Küçük Menderes İzmir’den doğup İzmir’de sona eren tek nehirdir. Bozdağ’da doğup Selçuk’ta sona eriyor. Dolayısıyla Bozdağ’dan buraya kadar bütün kiri çöpü Selçuk’a geliyor” dedi.  OLAN GELECEĞİMİZE OLACAK

  Kirlillik hakkında yapılması gerekenleri anlatan Başkan Sengel, “Menderes Havzası, bereketli toprakların olduğu bir havzadır. Eğer önünü alamazsak ileride ciddi anlamda problem olmaya devam edecek. Gecikmiş olduğunu düşünüyorum, keşke daha önceden bunu fark etmiş ve daha öncesinden adımlar atmış olsaydık. Bir defa sıkı bir denetime ihtiyaç var. Bütün Menderes Havzası üzerinde kurulmuş olan tüm fabrikalar detaylıca denetime tabi tutulmalıdır. Daha sonra arıtmaya ve ciddi bir kontrole ihtiyacımız var. Bunların hepsini yapmak zorundayız. Yoksa dediğimiz gibi olan geleceğimize olacak” dedi.

   O KULAKLARI ÇIĞLIKLARLA ÇINLATACAĞIZ

  Acil eylem planı yapacaklarını anlatan Başkan Sengel, “2012 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Menderesle ilgili bir başlama olmuştu ama ondan sonra durdu ve devam etmedi. Biraz kulak üstüne yatıldığını düşüyorum. Ama biz şimdi o kulakları çığlıklarla çınlatacağız. Acil eylem planı gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu plan ile birlikte kamplar kurabilir, yetkili kişilere davetlerde bulunabiliriz. Şu an net bir şey olmasa da böyle bir plan yapma düşüncesindeyiz. Kaymakamlık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Efes Selçuk Belediyemiz ile birlikte bir komisyon kuralım ve bu komisyon ivedi bir şekilde ne yapılabileceğini ortaya koysun. Bu komisyon önergesinin sahibi ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in önergesidir” dedi…

   

  Paylaşın Haberdar edin  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  Daha fazla kategorisiz, Haberler 2019, İzmir Haber, İzmir Önemli haber
  İzmir’de Yoğun Yağış Geliyor

  İzmir 4 Ay Boyunca Picasso’yu Ağırlayacak!

  Kadın Şoförler İzmir Yollarında

  Kapat