Bergama’da Gondollar Yüzecek!

  Bergama’da Gondollar Yüzecek!

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, geçtiğmiz günlerde  İzmir’in Bergama ilçesindeki Selinos Deresi’nde inceleme yaparak önemli açıklamalarda bulundu.

   

  İzmir’i ziyareti sırasında Bergama’ya da uğrayan Bakan Pakdemirli, Bergama’nın çehresinin 5 ila 15 yıl içerisinde değişeceğini bunun Selinos Deresi projesi ile olacağını söyleyen  bakan. İhalenin 9 Temmuz’da yapılacağını söyledi. Pakdemirli, “İzmir-İstanbul Otoyol bağlantısı, yeni sanayi bölgeleri, yeni yatırımlar ve yeni turizm imkanlarıyla beraber, Bergama farklı bir noktaya gelecek. Devlet Su İşleri olarak bu derenin ıslah projesini üstlendik” dedi.

  Selinos Deresi Projesinin oldukça zor bir proje olduğunu söyleyen şunları söyledi.  “Alandaki vatandaşları mağdur etmeden, onlara yeni yerleşim yerleri sunarak dereyi ıslah edip burayı yaşanabilir, İzmirlinin, yerli ve yabancı turistin yaşam alanı haline getireceğiz. Burayı yemyeşil bir nokta haline getirmemiz gerekiyor. Amaç hem dereyi ıslah etmek hem de dereyi kullanılabilir hale getirmek. Mümkünse bu dereyi gondolların yüzdüğü, turistik bir hale getirmek istiyoruz. 9 Temmuz’da projenin ihalesine çıkıyoruz. Projenin yaklaşık 50 milyon lira muhammen bedeli var. Ciddi bir yatırım ama Bergama bunları hak ediyor. Çünkü binlerce yıllık bir tarihe sahip bir bölgedeyiz.”

  Selinos Deresi Islah Projesi’ni yaklaşık 900 günde tamamlanacağını düşünen Pakdemirli ;

  “Bu süreyi tarihsel kalıntılar belirleyecek. Ama mümkün mertebe birkaç yıla sıkıştırarak, ıslahı bitirip önce Bergamalının sonra tüm dünya vatandaşlarının hizmetine sunacağız. Yeşillikleri, yaşam alanları, restoranları, butik otelleriyle bir çekim merkezi haline gelecek. Bergama’yı da buradan başlayıp, yeniden ıslah etmek için belediyeye destek vereceğiz. Kazdıkça bugüne kadar bulunmamış mücevherler bulunacak. Onlara zarar vermeden hareket etmeliyiz. Aslında ıslah edilecek alan 1.5 kilometre. Bizim için bu iş zor değil. Ama işin içinde tarih olduğu için ilgili bakanlıklarla koordineli biçimde çalışmalı, bulunması muhtemel tarihi kalıntılara saygılı olacak şekilde sürdürülmesi gerekir” dedi.

  Gondollar Yüzecek

  Asıl amaçlarının bu bölgeyi Turistik bir yer haline getirmek olduğunu söyleyen bakan şunları söyledi;  “Mümkünse bu dereyi gondolların yüzdüğü, turistik bir hale getirmek istiyoruz”

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ
  Daha fazla Belediye Haberleri, Haberler 2020, İzmir Önemli haber
  52 Yeni Otobüs Geliyor!

  İzmir Turuncu Çember İçerisine Girecek

  İzmir’de Koronavirüs Vakaları Artıyor Mu?

  Kapat