Hoş geldiniz 08.03.2021

Çeşme’den Ev Alanlar Kolayca YUNANİSTAN Vizesi Alacak!

Çeşme’den Ev Alanlar Kolayca YUNANİSTAN Vizesi Alacak!

İki ülke arasında Çeşme ve Atina arasında başlayan Feribot seferlerinden sonra başlayan sıcak dostluk rüzgarları yeni gelişmelerle devam ediyor.  Sıcak dostluk rüzgarlarına bir yenisi de Yunanistan Başkonlosu Populia’nın Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ı ziyaretiyle devam ediyor….

Kendisini makamında ziyaret eden Yunanistan İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia’a teşekkür eden Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran şunları söyledi :

“Yunanistan ve Türkiye halkı olarak bu topraklarda asırlar boyunca beraber yaşadık. Mübadele dönemi ile herkes yerinden yurdundan göç etmek zorunda kalsa da bu iki ülke arasındaki dostluk hiçbir zaman kopmamıştır” dedi.

Başkonsolos Papoulia, konuşmasında Çeşme Belediye Başkanı Oran’ın Çeşme’de 75 bin civarında yazlık ev olduğunu ve yazlık ev sahiplerinin yüzde 65’inin İzmirli olduğunu söylemesi üzerine Çeşme’de yazlık ev satın almış olanlara vize konusunda yardımcı olacaklarının müjdesini büyük bir heyecanla açıkladı.

 

EGE TEMALI  MÜZİK FESTİVALİ !

Türk-Yunan dostluğunu geliştirmek amacıyla Ege kültürü temalı ‘Çeşme Uluslararası Müzik Festivali’ düzenleceğini söyleyen  Ekrem Oran,“16 Eylül’den yani Çeşme’nin Kurtuluş Günü’nden sonra Ege kültürü temalı ‘Çeşme Uluslararası Müzik Festivali’ yapacağız. Bu festivalde Yunanlı ses sanatçılarımızı, aşçılarımızı ve dostlarımızı ağırlayacağız. Ege, kültürünü kapsayacak mutfak, mitoloji, arkeoloji, tarih ve müzik dolu bir festival olacak. Hüsnü Şenlendirici’nin Trio Chios ile düet yaptığı albümünde bir logo vardı, o logo beni ağlattı. Zeytin dalı, bir zeytin dalında bir siyah zeytin, bir yeşil zeytin. İşte biz o zeytin dalı gibiyiz. Biz Yunanistan ile zeytin dalı gibiyiz. Aramızda bir mavi sihir, sıcak sımsıcak bir deniz kıyısında birbirinden güzel iki komşu milletiz.” dedi.

 

Altınyunus Mahallemizde bulunan tarihi kiliseyi restore edip kültür merkezi olarak ilçeye kazandıracağız

Başkan Oran ve Başkonsolos Papoulia ile birlikte Çeşme’deki tarihi kiliseleri ve antik yapıları gezerek, Çeşmeye katkıları hakkında bilgi veren Oran;

“Kültürel mirasımıza sahip çıkıyoruz. 1852 yılında yapıldığını düşündüğümüz Altınyunus Mahallemizde bulunan tarihi kiliseyi restore edip kültür merkezi olarak ilçeye kazandıracağız. Bu iki ülke Yunanistan ve Türkiye dünyada huzur ve barış timsali olacak”

dedi.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ