Hoş geldiniz 02.08.2021

Derelerde İyileştirme Yapılmazsa Yeni Sel Faciaları Yaşanabilir!

Derelerde İyileştirme  Yapılmazsa Yeni Sel Faciaları  Yaşanabilir!

2021 yılında geçtiğimiz Ocak ayında İzmir’de üst üste felaketler yaşanırken  bu felaketlerden en önemlilerinden bir tanesi de sel ve taşkın felaketiydi. Bahar aylarının gelmesiyle birlikte yeni ve sel felaketlerinin gelmesi gündeme gelirken akıllara bu konuda önlem alınıp alınmadığı sorusu geldi. Bu konuda bilim adamlarının söylediklerine bir kaz daha kulak vermekte yarar var.

Konuyla ilgili sosyal medyada ve medya kuruluşlarında açıklamalarda bulunan DEÜ DAUM Prof. Dr. Hasan Sözbilir özelikle derelerin ıslah edilmesi gerektiğini söyleyerek şunları söylemişti;

“Öncelikle şunu söylemek lazım. Türkiye’de doğal afet denince öncelikle aklımıza deprem geliyor. Ama depremden sonra Türkiye’de doğal afet riskinin olduğu başka parametreler de var. Taşkın, sel, tsunami, çığ ve heyelan gibi. Bunlar da doğal afet sınıfında Türkiye’de var olan parametreler. Özellikle kışın taşkın sel durumu biraz daha ön plana çıkıyor. Bu anlamda Türkiye’de çok önemli çalışmalar yapılıyor. Bunlardan biri, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın taşkın yönetme portalı. Türkiye ölçeğinde bütün dereler mevcut. 2012’de başlayan 2019’da artık rapor veren bir program. Türkiye ölçeğinde nerelerde taşkın tehlikesi var. Bu taşkın tehlikesinin riski nedir. Dere taştığında etrafında bulunan binaların sayısı nedir. İnsan nüfusu kaçtır. Bunların hepsinin risk anlamında tahmin edilip önceden belirlenmesi ona göre de risk taşıyan derelerin ıslah edilmesidir” dedi. Portaldaki mavi çizgileri işaret eden Sözbilir, “Bunlar dereler. Bunların önemli bir bölümü diyelim ki kuru dere. Ama aşırı yağış durumunda bunlar sulu dere niteliğine geçiyor ve akışa başlıyor. Akış niteliği çok arttığı zaman, yağmur yoğunluğu çok arttığı zaman bunlar taşkın riski taşıyor. Eğer biz bu dereleri iyileştirmeyip gerekli çalışmaları yapmamışsak taşkın oluyor”

Bakanlığın bu konuda çalışmalar yaptığını bir portal oluşturduğunu söyleyen ve Deprem su taşkınları ilişkisine dikkat çeken Sözbilir;
“Depremden en çok zarar gören yerler aslında, akarsuyun taşkın düzlüğünde olan zeminin çok zayıf olması yüzünden. Buna göre deremizi ıslah edersek ve buna göre yapılaşmış olsaydık aslında tabi ki binaların yıkımı da gerçekleşmeyecekti. Portalda, Türkiye’deki bütün dereler sayısallaştırılmış durumda. Dolayısıyla bütün akarsular ve havzaları, tüm göller sisteme giriliyor. Sonra bunlar sorgulanıyor. 50,100 ve 500 yıllık periyodlar inceleniyor. Ne derecede taşacağı ve su derinliği ne kadar olacağı gibi tüm veriler bu sistemin içinde yer alıyor”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ