Hoş geldiniz 31.03.2023

Dokuz Eylül Korona Virüslü Hasta Sayısını Açıkladı

Dokuz Eylül Korona Virüslü Hasta Sayısını Açıkladı

Korona Virüs Konusunda İzmirdeki kurumlar şefaf bir davranış sergileyip bilgileri açıklama eğilimindeler. Bunun son örneği Dokuz Eylül Hastanesinde yaşandı. Hastalıkla mücadelede yaşanan tablo gözler önüne serildi.

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar hastalıkla ilgili şu açıklamayı yaptı : “Üniversite hastanemize bugüne kadar 2512 vatandaşımız COVID-19 şüphesi ile başvuruda bulundu. Bunlardan 1581 hastamıza olası COVID-19 tanısı koyuldu ve 361’i, tek kişilik odalarda tedavi altına alındı. Bu süreçte 24 hastamızın yoğun bakım ünitesinde tedavisi yapıldı ve 287 vatandaşımız da taburcu edildi” dedi.

 

86 vatandaşın yatmakta olduğunu belirten Prof. Dr. Nükhet Hotar,

“Bu hastalarımızdan 24’ünü yoğun bakımda izlemeye aldık. Şu ana kadar 16 sağlık çalışanımıza da aynı tanı koyulmuş olup bunlardan 2’si yatarak tedavi görmüştür. Diğer mensuplarımız ise izole edilerek evlerinde takip ve tedavi sürecine alınmıştır. Bu noktada hastalanan mensuplarımızla ilgili filyasyon çalışmaları gerçekleştirilmiş; Sağlık Bakanlığımızın belirlediği standartlara uygun stratejiler yürütülmüştür” diye konuştu.

YOĞUN BAKIM

Yoğun bakımla ilgili sıkıntı olmdağını söyleyen  Rektör Hotar, “Bu sayıyı, pandeminin gidişatına göre 100’e çıkacak şekilde planladık. Bu noktada herhangi bir eksiğimiz bulunmuyor. Tedavi sürecinde kullanılan ve hazır bekletilen 112 ventilatörümüz mevcut. Bununla ilgili de bir sıkıntımız bulunmuyor” ifadesinde bulundu.

TESTLER …

Günde en az 200 test yapıldığnı söyleyen Hotar, “Geçtiğimiz hafta Bakanlığımızın COVID-19 test sayısını artırmak amacıyla başlattığı çalışmalar doğrultusunda Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile DEÜ Bioİzmir Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde kurulan Tanı Merkezi Laboratuvarı, ilk testlerine başlamıştı. Şu anda bu merkezimizde 5000 sürüntü testi yapma kabiliyetine sahip. Test sayısını artırmayı hedefliyoruz” dedi.

İMMUM PLAZMA TEDAVİSİ 

Plazma Tedasiyle ilgili Hotar, “Üniversite hastanemizde Corona Virüs immum plazma tedavisi ile ilgili işleyiş planımız tamamlanmıştır. Bu hafta, Corona Virüs enfeksiyonu geçirmiş ve taburcu olmuş hastalarımızdan plazma toplanması işlemini başlatacağız” dedi.

KONAKLAMA

Çalışanların konaklama ihtiyacı için  Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Sürecin getirdiği bir takım tehditlere bağlı olarak; olası riskleri evlerine taşımak istemeyen mesai arkadaşlarımızın konaklama ihtiyaçlarını da planladık. Bu noktada; sağlık çalışanlarımıza Otel Dokuz Eylül’de 40 kişilik, hastanemizde 18 tek kişilik ve TÜSEB-DEÜ Tanı Merkezimizde ise 8 tek kişilik odayı tahsis ettik. Bunun yanı sıra; İzmir Valiliği’ne bağlı Balçova Termal Otel’de de 40 kişilik bir planlama yapılmasını sağladık. Şu anda sağlık çalışanlarımız, bu imkânlardan istifade ediyorlar. İhtiyaçlar doğrultusunda her türlü desteği veriyoruz” ifadesinde bulundu.

 

Konuşmasının devamında üst düzey önlemler alındığını söyleyen Prof. Dr. Nükhet Hotar, hastalığı rahatlıklı yenebilecek güçte olduklarını söyledi.

İzmirde Korona Virüsle İlgili Son Durum İçin

 

İzmirde Koronavirüs Nerelerde Var

İzmirde Koronavirüs Nerelerde Var

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ