Efes, İyi ve Adil Gıda Üretecek!

  Efes, İyi ve Adil Gıda Üretecek!

  Efes Selçuk’un Slow Food akımına dahil olması adına Selçuk Efes Kent Belleği’nde “Slow Food Efes Selçuk Toplantısı” düzenlendi.  Ayrıntılar haberimizde…

   

  ‘Neden Slow Food?’ sorusunu ‘5 Hedef 50 Proje’ arasında yer alan Toprak Okulu, Tohum Merkezi, Üretici Pazarı ve Tarım Müzesi’ni anlatarak cevaplayan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel şunları söyledi;

  “Biz bir bina yapmaktan ziyade bir anlayışı yaşamımıza dahil etmek gerektiğini düşündük. Kurduğumuz Toprak Okulu ile esas hedefimiz çiftçilerimize doğru tarımın nasıl yapıldığını öğretmektir. Biz, çocuklarımıza geleceğin topraktan geldiğini anlatmak istiyoruz. Tohum Merkezi’nde tohum takası yapacağız. Tüm bunlar sağlıklı gıda ve doğru üretim açısından çok önemli. Biz çok bereketli topraklarda yaşıyoruz. Ancak ne kadar doğru üretim yaptığımız konusunda soru işaretlerimiz var. Kanser gibi bizi tehdit altında bırakan bir hastalık varken; her şeyi hızlandırılmış bir şekilde yaşıyorken bir şeylere başka bir pencereden bakmaya ihtiyacımız var” diye konuştu.   

  EFES TARLASI BAKKALLARI KURULUYOR!

  Facebook sayfamızı mutlaka beğen. Seni Bekliyoruz:

  Efes Selçuk’da tarım adına önemli çalışmalar yapıldığı Efes Tarlası Bakalları kurulduğunu söyleyen Sengel;  “Toprak Okulu’nu yapacağımız yerde üretici pazarı kuracağız. Üretici ile tüketiciyi doğru yerde buluşturacağız. Biz Efes Tarlası’nı kurduk. Ata tohumlarını topluyoruz. Efes Selçuk Yerel Kalkınma Kooperatifi kurduk. Kadınlarımıza burada pozitif ayrımcılık yaptık. Evde doğru tekniklerle salça yapan kadınlarımızdan salçalarını satın alıp Efes Tarlası Bakkalı’nda satacağız” dedi.

  İYİ TEMİZ ADİL GIDA HERKESİN HAKKI

  Toplantıda Slow Food Yeni Pazar Lideri Sevil Terzioğlu Ünal da bir sunum yaptı. Ünal Şunları söyledi;

  “Slow Food yavaş yemek kültürünü beslemeyi, yerel lezzetlere sahip çıkmayı, bunu yaparken doğaya saygı göstermeyi, bio çeşitliliği korumayı, yemekten tat almayı, yemeği bir şölene dönüştürmeyi amaçlayan bir hareketin adıdır. İtalya’da yaşayan Carlo Petrini’nin kurucusu olduğu bu hareket, sağlıksız gıdalara karşı olan, gönüllülük esası ile büyüyen, merkezi İtalya’nın Bra kenti olan bir gıda hareketidir ” dedi.

  Facebook sayfamızı mutlaka beğen. Seni Bekliyoruz:

  Paylaşın Haberdar edin
  Facebook sayfamızı mutlaka beğen. Seni Bekliyoruz:
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  Daha fazla Belediye Haberleri, Haberler 2020
  Gaziemir, Küresel Isınmaya Karşı Çalı Üretecek!

  Çiğli’ye Tramvay Geliyor!

  Bornova Belediyesi Tarım Markası Olma Yolunda Hızla İlerliyor!

  Kapat