Eshot Araçları Güneş Enerjisiyle Çalışacak!

  Eshot Araçları Güneş Enerjisiyle Çalışacak!

  Yalaşık üç yıl önce ilk güneş enerjisi santralini kuran büyükşehir kuracağı yeni santrallerle araçlarının neredeyse tümünü güneş enerjisiyle çalıştıracak!

  Gediz Atölyesi’ndeki GES’in ikinci etabını hayata geçirmeye hazırlanan ESHOT, Buca Adatepe ve Çiğli Ataşehir tesislerinin çatılarına da güneş enerjisinden elektrik üreten fotovoltaik paneller kuracak. 924 kilovatlık Ataşehir GES’in 2022’de, 1750 kilovatlık Gediz GES’in ikinci etabının 2023’te, 1000 kilovatlık Buca Adatepe GES’in ise 2024 devreye alınması planlanıyor. ESHOT, projenin ilk etabında Gediz Atölyesi’nin çatılarına yaklaşık iki buçuk yıl önce 835 kilovatlık güneş paneli kurmuştu.

  GESlerin hizmete alınmasıyla ESHOT, toplamda 4,5 megavatlık (4500 kilovat) kurulu güce erişecek.  ESHOT’un tüm tesislerinin her yıl tükettiği 6 milyon 250 bin kilovatsaatlik elektrik enerjisinin tamamı güneşten karşılanalacak   

   5 MİLYON TL TASARRUF  Elektirikli araçların şu anki maliyeti  5 milyon TL’yi buluyor.  Yatırımlardan sonra en az 5 Milyon TL’yi bulan bir tasarruf yapmış olacak. Kendi elektriğinin tamamını güneşten karşılayacağı için gelecekte elektrik fiyatında meydana gelen artışlardan da etkilenmeyecek.

  2020 yılı içinde 20 elektrikli otobüs daha almayı planlayan ESHOT halen mevcut 20 elektrikli otobüsün şarjının yanı sıra tüm elektrik ihtiyacının yüzde 18’ini güneşten karşılıyor.

  DURAKLARA DA GÜNEŞ ENERJİSİYLE….

  ESHOT 65 olan güneş enerjili durak sayısını da ESHOT 2020 Stratejik Planı kapsamında 250’ye çıkacak. Aydınlatmanın yanı sıra yeni dönemde duraklardaki sesli ve görüntülü uyarı ve duyuru sistemleri de güneşle çalışacak.

  Kentin en işlek yerlerine yapılacak 10 metrekarelik nostaljik kapalı duraklar da güneş enerjisiyle çalışacak. Mevsime göre ısıtılıp soğutulabilecek bu duraklarda, aydınlatma unsurları ve bilgi ekranları için de güneşten faydalanılacak.

  Duraklarda mini kitap köşesinin yanı sıra tanıtım ekranları da bulunacak!  Ayrıca kültür etkinlikleri de yine bu duraklardan tantılacak!

  5 BİN 850 AĞAÇLIK ….

  Eshotun şu ana kadar kurduğu GES tesisleri ürettiği enerjiyle  her yıl 15 bin 850 ağacın filtreleyeceği miktara eşit, 631 tonluk karbondioksit emisyonunu engelliyor.  İlçelere yapılacak güneş enerjili durak miktarlarıı

  Aliağa 14

  Balçova 3

  Bayındır 17

  Bayraklı 7

  Bergama 9

  Bornova 21  Buca 31

  Çiğli 10

  Foça 5

  Gaziemir 3

  Güzelbahçe 6

  Karabağlar 9

  Karşıyaka 7

  Kemalpaşa 8  Kiraz 1

  Konak 6

  Menderes 31

  Menemen 4

  Narlıdere 2

  Ödemiş 2

  Seferihisar 19

  Tire 4

  Torbalı 26

  Urla 5

  Toplam 250

  Paylaşın Haberdar edin  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  Daha fazla Haberler 2020, İzmir Büyükşehir Belediyesi Haberleri, İzmir Haber, İzmir Önemli haber
  Cemil Turgay: Hacizli Bir Belediye Devraldım

  Erhan Kılıç “Köy Enstitüsüleri Yeniden Kurulsun”
  Karnesini Alan Uzay Kampına Koştu!

  Kapat