Hoş geldiniz 18.10.2021

Eshot Genel Müdürü ve 16 Çalışan Koronavirüs Hastası Ama Yeterli Açıklama Var Mı?

Eshot Genel Müdürü ve 16 Çalışan  Koronavirüs Hastası Ama Yeterli  Açıklama Var Mı?

Temmuz ayının gelişiyle birlikte en önemli gündem maddelerin bir tanesi de Eshot Genel Müdürü Erhan Bey’in ve 16 Eshot çalışanın Koronavirüs hastalığına yakalanmasıydı. Bu şok olay duyulduğu andan itibaren büyük yankı getirirken son günlerde meselenin unutulmaya yüz tutmaya başlaması ayrı bir sorunu gündeme getirdi: Belediye otobüslerinde ne kadar güvendeyiz?

DİSK ŞUNLARI SÖYLEMİŞTİ

DİSK Ege Bölge Temsilciliği tarafından ESHOT’taki koronavirüs krizi hakkında basın toplantısı düzenlendi. Disk Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, toplantıda şu ifadeleri kullandı:

“Bilindiği üzere 11 Mart 2020 tarihinden itibaren ülkemizde Covid-19 tedbirleri uygulanarak, hayata geçmiştir. 11 Mart itibariyle bulunduğumuz il olan İzmir’de İzmir Büyükşehir ve ilçe belediyelerde çalışan arkadaşlarımız, sağlık çalışanlarından sonra en fazla pandemi ile mücadelede ön saflarda yer almıştır. Sudan park bahçe bakımına, erzak dağıtımdan ilaçlamasına ve en önemlisi tüm bu zorluklara rağmen sokağa çıkma yasağında da dahil olmak üzere İzmir halkının ulaşımını sağlamak için ilk günden bu güne sahada ve alanda çalışmakta olan ESHOT şoförleri, İzmir büyük şehir belediyesi ve ESHOT genel müdürlüğü 6331 sayılı yasaya ve daha fazlasına saygı göstererek çalışma koşullarında tüm korunma ekipmanlarını mümkün olduğunca sağlamıştır. Fakat normalleşme süreci ile birlikte yaklaşık 4 buçuk milyon İzmirliyi işinden evine, evinden işine götüren üyelerimizin resmi yazı ile (ESHOT genel müdürlüğünün 27.3.2020) ve İzmir büyükşehir Belediyesi Halk Sağlığı Daire Başkanlığının il sağlık müdürlüğünden talebimiz üzerine Covid-19 testinin yapılmasını talep ettik. Çünkü eğer günde bir milyon yolcuyla yüz yüze kalan şoför arkadaşlara herhangi bir hastalık bulaşırsa izmirin genelinin pandemi ile yüz yüze kalacaktır. Acil durumdaki bu tür işlerde çalışmakta olan, halkla iç içe olan kurum ve kuruluşlardaki işçi arkadaşlarımızın testten geçirilmesi talebimiz il sağlık müdürlüğü tarafından reddedilmiştir. Aslında bu red üyelerimizin değil İzmir halkının sağlığını tehlikeye atmaktan başka bir şey değildir. Öyle ki basında ve kamuoyunda da duyurulan ESHOT genel müdürü Erhan Bey’in yapılan test sonuçları pozitif çıkmıştır. Ayrıca atölyelerde 5, hatta ise 9 üyemiz pozitif tanısıyla karantinaya alınmıştır. Covid-19 testi ısrarlı bir şekilde hala yapılmamaktadır. İl sağlık müdürlüğü bu konuda ısrarcı olmaya devam ederse yarın izmir halkının ulaşımını kimlerle yapacağını buradan sormak istiyoruz. Acaba il sağlık müdürlüğü bu red kararlarıyla İzmir’de bir kaos mu yaratmak istemektedir. Sağlık Bakanlığının her gün yapmış olduğu günlük açıklamalarda on binlerce test yapıldığı ifade edilirken 3200 şoför ve üyemize neden ısrarla test yapılmamaktadır? Elimizde her türlü test kiti var derken adlarını bile sonradan öğrendiğimiz ülkelere bu kitler gönderilirken İzmir halkının sağlığı neden riske edilmektedir? İl sağlık müdürlüğü bu taleplerimizi karşılamazsa İzmir’de yaşanacaklardan tüm sorumluluk kendilerine aittir.”

Halen Yeterli Açıklama Yok!
DİSK konuyla ilgili olarak İl sağlık müdürlüğünü göreve davet ederken aradan geçen bir haftada 3200 şoförün korona virüs testiyle ilgili bir açıklama gelmedi. Konuyla ilgili henüz Büyükşehir Belediyesinin de bir açıklaması da olmaması da meselenin iyice düşündürücü bir hal almasına yol açtı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ