Hoş geldiniz 18.10.2021

İran film günleri İzmirde başladı

İran film günleri İzmirde başladı

İzmir’de düzenlenen İran Film Günleri “Söğüt Ağacı” ve “Balıkların Ölümü” filmlerinin gösterimi ile başladı.

Organizasyonun açılışına, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Kültür Ateşesi Abdolreza Rashed, DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Mümtaz Sağlam, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

İranlı sanatçılar Mejid Mejidi ve Rouhollah Hejazi’nin yönetmenliğini yaptığı “Söğüt Ağacı” ve “Balıkların Ölümü” filmlerinin gösteriminin ardından konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zuhal Çetin Özkan, organizasyonla 3 günlük İran yolculuğuna çıkacaklarını, İran sineması gibi çok özel, özgün ve uluslararası çapta yer edinmiş bir sinemanın emektarlarıyla bir arada olmanın fakültenin öğrencileri açısından büyük bir şans olduğunu dile getirdi.

Rashed, sanat ve sanatçının kültürlerarası etkileşimde rolünün büyük olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Sanatçılar, dille anlatamadığı şeyi filmlerle gösterimlerle anlatır. Bugün gerçekleşen bu gösterim bir sene boyunca yapılan görüşmeler sonucu olmuştur. Bu bir başlangıçtır. Bugün İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün alanlarda birbirine yakın olmaktan başka çaresi yoktur. Kültür çalışmaları iki ülkenin arasındaki etkileşim ve yakınlığın en önemli adımlarından birisidir. Biz istesek de istemesek de komşuyuz. Uzun yıllardır barışla yan yana yaşamışızdır. Bu barış ve yakınlık umarım uzun seneler devam eder.”

İran Film Günleri, 28 Şubat’a kadar sürecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ