İzdeniz Yunan Adalarına Yolcu Taşımaya Hazırlanıyor!

  İzdeniz Yunan Adalarına Yolcu Taşımaya Hazırlanıyor!

  Deniz taşımacılığında İzdenizle adından söz ettiren Büyükşehir Belediyesi başlattığı Atina – Çeşme feribot seferleriyle büyük takdir toplamıştı. İzdeniz’in geçtiğimiz günlerde Yunan adalarına sefer yapma planı ortaya çıktı. İşte ayrıntılar…


  Kenan Yalvaç’ın önderliğinde İMEAK Deniz Ticaret odasında  yapılan toplantıda İzdeniz genel müdürü Utku Arslan’ın katılımının da olduğu toplantıda  İzdeniz’in geleceğine ilişkin önemli bilgiler verdi.  Arslan Toplantıda şunları söyledi

   “İzmir’de deniz ulaşımının toplu ulaşımda payı aylık yaklaşık yüzde 3,5 ancak bu oran düşük görülmemeli. İzmir’de senede 72 bin 780 sefer yapıyoruz. İzmir insanı deniz yolculuğunu seviyor ve kullanıyor”

  “Arabalı vapur sayımız üçe düşecek ancak Kasım 2020’de iki adet arabalı vapurumuz gelecek. Sayımız beşe ulaştığı andan itibaren Üçkuyular- Bostanlı arasında sefer saatimiz olmayacak ve doldur boşalt sistemiyle çalışmaya başlayacağız. Böylelikle hiç beklemeden karşıya geçmek mümkün olacak. Dört tane ilave gemi kiralıyoruz çünkü mevcut gemi sayımız yetmiyor. Toplam 24 gemilik bir operasyon yürütüyoruz. 8 tane körfez içinde sürekli hattımız var. İzmir’de taşıdığımız yolcunun yüzde 40’ını Karşıyaka- Konak hattında taşıyoruz. Buraları iki tane iş merkezinin olduğu ve nüfusun yoğun olduğu yerler. Deniz yolculuğunda halkın alışması oldukça önemli. Son 10 yılda İZBAN‘ın açılmasıyla birlikte yüzde 15 yolcu kaybettik. 2014- 2017 yılları arasında yeni gemilerin alınmasıyla birlikte 14 milyon 500 bin yolcu taşıdık. Geçen sene yolcu sayımızı yüzde 20 arttırarak 16 milyon 300 bin sayısına ulaştık. Geçen yıldan itibaren temmuz ayında taşıdığımız yolcu sayısı en yüksek yolcu sayısı oldu. Önceki yıllarda en düşük yolcu sayısını bu aylarda yaşıyorduk. Bu insanların tatile gitmediği anlamına geliyor, aynı zamanda turist de alıyoruz.”

   EN FAZLA SEFERİ OLAN 6’NCI ŞEHİR İZMİR
  Gelecek yıldan itibaren Yunan Adalarına sefer düzenleneceğini ve yurtdışına yolcu taşınacağını söyleyen Arslan konuşmasının devamında şunları söyledi:

   “Arabalı vapurda bu senenin ilk altı ayında yüzde 5.30’luk bir azalma var. Doğru açıdan baktığınız zaman İzmir, deniz ulaşımında dünyanın birçok şehriyle yarışabilecek bir şehir. Sefer gerçekleştirme oranında yüzde 99.48 oranıyla altıncı sıradayız. Planlı seferlerimizden yüzde 99.48’i gerçekleştirilmiş durumda. Senede 72 bin 780 sefer yapıyoruz. Dünyada en fazla seferi olan 6’ncı şehiriz. Toplam yaptığımız mesafe de 385.878 deniz mili. Bergama ile Körfez seferleri yapma uğraşı içindeyiz. En fazla yolcu taşıdığımız iskeleler ise yüzde 30 ile Konak, yüzde 25 ile Karşıyaka” dedi.

  Paylaşın Haberdar edin  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ
  Daha fazla Haberler 2019, İzmir Büyükşehir Belediyesi Haberleri, İzmir Haber, İzmir Önemli haber
  Büyükşehir Belediyesi Ödül Üstüne Ödül Alıyor!

  3 Ağustos’ta Büyük Temizlik Seferberliği var!

  ESNAFLAR KONUŞTU TUNÇ SOYER DÜŞÜNDÜ!

  Kapat