Hoş geldiniz 10.06.2023

İzmir 4 Ay Boyunca Picasso’yu Ağırlayacak!

İzmir 4 Ay Boyunca Picasso’yu Ağırlayacak!
Kübizm akımının lider ismi İspanyol ressam Pablo Picasso´nun gösteri dünyasını konu aldığı eserlerinden oluşan sergisi, 18 Eylül tarihinde Arkas Sanat Merkezi’nde açılıyor.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin resmi sponsor olduğu serginin tanıtımı Arkas Sanat Merkezi’nde harika tanıtımla tanıtıldı.

18 Eylül 2019 – 5 Ocak 2020 tarihleri arasında Pablo Picasso´nun eserleriyle İzmirlileri buluşturacak. Picasso’nun gösteri dünyasını konu aldığı önemli tabloları, tasarladığı kostümler, eskizler, heykeller ve yaşamına dair fotoğraflar sergide yer alacak konular.

İZMİR KÜLTÜR VE SANAT ÜRETİM MERKEZİ…

Toplantıda söz alan  Soyer,

“İzmir´de sanatın yedi dalında yeni eserlerin, farklı akımların oluştuğu bir kent iklimi yaratmak istediklerini belirterek, bu serginin İzmir’in kültür-sanat hayatında önemli bir kilometre taşı olacağını söyledi” Akdeniz ülkelerinin temsilcilerinin yer aldığı Picasso-Méditerranée projesinin kapanışı için İzmir’in tercih edilmesinin çok anlamlı olduğunu söyleyen Tunç Soyer, İzmir’in tarih boyunca birçok yeni fikrin, kültür ve sanatsal faaliyetin vücut bulduğu dünyanın önemli metropollerinden biri olduğunu ifade etti. Temel stratejilerinden birinin İzmir´i, yeniden bir kültür ve sanat üretim merkezi haline getirmek olduğunu dile getiren Başkan Soyer, şunları söyledi: “Hedefimiz İzmir’de; sanatın yedi dalında yeni eserlerin, farklı akımların oluştuğu bir kent iklimi yaratmak. Bunu yaparken, Anadolu’nun sanata bakışındaki temel sırrı, somutu soyuttan çoğaltma felsefesini esas alacağımızı paylaşmak isterim. Zira dünyaya yön veren sanat eserleri, ancak soyut düşünme kabiliyeti olan toplumların eliyle ortaya çıkabiliyor. Bu sergi ile birlikte bizim Akdeniz çanağında hayata geçirmek istediğimiz çalışmalar doğrulanmış ve güçlenmiş oluyor. Kültür-sanatı tüketen değil birçok ekole ev sahipliği yapan, sanatın yedi dalında üretim yapan, buradan yeni ekollerin doğmasını sağlayacak bir iklim yaratmak istiyoruz. Bu yüzden Arkas Sanat Merkezi’nde açılan Picasso sergisi son derece değerli. İzmir’in kültür sanat tarihinde unutulmaz bir  kilometre taşı olacak” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ