Hoş geldiniz 02.08.2021

İzmir Bitkisi Adaçayının Faydaları

İzmir Bitkisi Adaçayının Faydaları

Bütün dünyada yetişen ülkemizde en çok Akdeniz havasında özellikle İzmir’de yetişen bir bitkidir ve bu yüzden Adaçayı’na İzmir bitkisi dersek yanlış yapmış olmayız.

Adaçayının yaprakları kurutularak çay yapılır ve içecek olarak tüketilir. Tütsü amaçlı da kullanıldığı olmuştur.

İzmir bitkisi Adaçayı, A, C, B6 ve K vitamini açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Tam bir A vitamini deposudur. Yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum içerir.

İzmir Bitkisi Ada Çayının Sağlığa Yararları

Esnek ve pürüzsüz ciltler için adaçayı mükemmel bir bitkidir. İçerdiği fenolik asitler,  antioksidanlar ve uçucu yağlar bitkiyi sağlık açısından çok önemli kılar. Karoten beta ile dolu olduğu için potansiyel bir antikanser maddesidir. Cilde olan faydalarından dolayı kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Cilt dışında saç sağlığı için de kullanılır. A, C, B6  ve K vitaminleri açısından çok zengindir.

Depresyona İyi Gelir: Stres ve depresyona karşı çok etkilidir. İçerdiği diosmetin, apigenin ve luteolinin gibi antioksidanların bol miktarda bulunması, depresyon ve stres ile mücadele sağlar.

Alzheimer  Hastalığına Karşı Adaçayı: Adaçayı, düzenli olarak kullanıldığında hafızayı güçlendirir. Bunun yanında hafif Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere çeşitli hafıza kaybı durumlarında tedavi için önerilmektedir.

Diyabete Faydaları: Adaçayı üzerinde yapılan birçok çalışma, diyabet hastalığı ile mücadele eden kişilerde kolesterolü düşürme potansiyeli olduğu ortaya konulmuştur.

Romatizmadan kaynaklanan ve diğer enfeksiyon hastalıklarına karşı faydalıdır: Adaçayının içerdiği vitamin ve elementler çok iyi derecede antioksidanlar içerir. Bu yüzden enfeksiyonlara karşı etkilidir. Romatizmadan kaynaklanan iltihaplara karşı etkili olduğu bildirilmiştir.Adaçayı Kalp Sağlığına İyi Gelir: İki tatlı kaşığı adaçayı aşagı yukarı 20 mg kalsiyum ve potasyum içermektedir. Günlük olarak içilen İzmir bitkisi adaçayı kardiyovasküler sistemin düzgün çalışması ve kalp ritminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için iyi gelir. Ayrıca kolesterolü dengeleyen sodyum içerdiği için dolaylı olarak kalp sağlığına katkı sağlar .

Sindirim sistemini korur : Adaçayının içerdiği lifler mideyi kuvvetlendirir, ishale karşı iyi bir şifa kaynağıdır. Ayrıca aşırı terlemeye karşı etkili bir besindir.

Adaçayı Yaşlılığı Geciktirir: Adaçayının yaprağı kan dolaşımını hızlandırır.  Hücrelerin yenilenmesinde ve hasarlı hücrelerin onarılmasında büyük rol oynar.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır: Adaçayının hazırlanması gayet basittir. Bunun için iki çay kaşığı adaçayının üzerine iyice haşlanmış suyu dökerek demlenmeye bırakabilirsiniz. Genelde bu şekilde tadı acı olacağından limon veya bal ekleyerek acılığını giderebilirsiniz.


Adaçayının Zararları:

Adaçayı’nın aşırı tüketimi sağlıga zarar verebilir. Onun dışında belirli bir yan etkisi yoktur…  • Fazla tüketilmesi yüzünden midede bazı sorunların oluşmasına neden olabilir.
  • Tansiyon hastaları mutlaka günlük tüketim miktarını doktora danışmalıdır.
  • Bazı uzmanlar hamilelik ve emzirme dönemlerinde Adaçayı’nı yasaklar.
  • Epilepsi hastalarının da adaçayından mutlaka uzak durması gerektiğini tavsiye eden uzmanlar vardır.
  • Erkeklerde sperm sayısını azalttığı yönünde iddialar da vardır. Buna benzer sorunları olan erkeklerin doktorlarına danışarak tüketmeleri tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ