Hoş geldiniz 31.03.2023

İzmir Devlet Tiyatrosu 4 Yeni Oyunla Sezonu Açıyor

İzmir Devlet Tiyatrosu 4 Yeni Oyunla Sezonu Açıyor

 2019- 2020 tiyatro sezonunu İzmir’deki 4 ayrı sahnede 4 yeni oyunun ilk gösterimlerini yaparak açacak.

Yeni sezonda toplamda 20 oyun sergileyecek olan tiyatro ekibi, sezonun ilk prömiyerini Feraye Şahin’in yazdığı, Sadık Yağcı’nın yönettiği, Cahit Arf’ın hayatının sahnelendiği ‘Arf Sabiti’ adlı oyunla 1 Ekim’de Konak Sahnesi’nde yapacak. İzmir devlet tiyatrosu ayrıca Turneye çıkıp Aydın, Denizli, Elazığ ve Malatya illerini de gezerek Ege seyircisinin yanı sora Anadolu’ya da ulaşmış olacak.  İzmir DT Müdürü Levent Ulukut yeni sezonla ilgili şunları söyledi:

“Geçen yıl sezon açılışında yeni sahnelerimizle ilgili müjdeleri paylaşmıştık. Şimdi bu sahnelerde seyircilerimizle buluşacak yeni oyunlarımızı paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Ekip olarak çok çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Mayıs ayında Haldun Dormen’in yazdığı Sabri Özmener’in yönettiği ‘Kantocu’ isimli müzikal oyunumuz, Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu oldu ve Aspendos’ta sahnelendi. Tam 6 bin izleyiciye ulaştığımız bu temsilin ardından haziran ayında nöbetçi tiyatro uygulaması ile birlikte ‘Kaşıkçılar’ oyunumuzu Ankara’da bir hafta sergiledik. Temmuz ve eylül ayında Bodrum Kalesi’nde de coşkulu bir kalabalıkla buluştuk. Ege seyircisinin gönlünü kazandık. Sözsüz oyun olan performansa dayalı bir projemiz var. Gençlere hitap edecek bir performans planlıyoruz. Büyük bir aşkla ve çocuksu heyecanımızı bırakmadan, konservatuvarda öğrendiğimiz gibi yapıyoruz. O heyecanla sahnelerimizi açacağız. Bizden sonraki kuşaklara da muazzam bir tiyatro bırakmak istiyoruz.”

4 YENİ OYUN

Sezon açılışı 1 Ekim’de yapıldıktan sonra, Federico Garcia Lorca’nın yazdığı, sahneye ismini veren Bozkurt Kuruç’un rejisörlüğünü üstlendiği ‘Kanlı Düğün’ adlı oyun 8 Ekim’de Bornova Kültür Merkezi’nde Bozkurt Kuruç Sahnesi’nde sezonun ikinci prömiyerini yapacak. Ardından, Julia Jensen’in kaleme aldığı, Bengisu Gürbüzer Doğru’nun yönettiği ‘Annemin Son Çığlıkları’ adlı oyun 15 Ekim’de Karşıyaka Sahnesi’nde ilk kez sahnelenecek. 18 Ekim’de ise, Devlet Tiyatrosu yazarlık atölyelerine katılmış genç tiyatrocu Erkan Canlı’nın yazdığı, Musa Arslanali’nin yönettiği ‘Moira’nın Gece Döngüsü’ adlı oyun seyirciyle buluşma fırsatına kavuşacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ