Hoş geldiniz 29.11.2020

İzmir Elektriğini ÇÖPTEN Üretecek!

İzmir Elektriğini ÇÖPTEN Üretecek!

İzmir’e çok önemli bir tesis Büyük Şehir Belediyesi tarafından kazandırıldı. Harmandalı’daki çöp depolama ve arıtma tesisi hizmete girdi. Böylece İzmir, doğaya saygı duyan ve geri dönüşümü  

Çiğli’deki Harmandalı Düzenli Atık Depolama Alanı, çöpten elektrik enerjisinin üretildiği bir tesis haline geldi. Atıklardan ortaya çıkan metan gazını elektrik enerjisine dönüştüren 15 megavat kurulu güce sahip biyogaz tesisi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katıldığı törenle hizmete alındı.

Tunç Soyer tesisle ilgili önemli bilgiler verdi ve “Bu miktar 90 bin hanenin aylık enerji ihtiyacına tekabül ediyor” dedi.Başkan Soyer, Konuşmasının devamında “Harmandalı bir başlangıç, ilk adım. Atık konusunda kalıcı çözümler üretiyoruz. İzmir’i doğayla, diğer canlılarla, havayla, suyla iklimle barışık bir hayat süren insanların yaşadığı, dünyanın örnek alacağı kentlerden biri yapmayı hedefliyoruz. Bu tesis iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir adım” diye konuştu. Başkan Soyer, Harmandalı’daki rehabilitasyon projesinin ikinci adımında sahada geri kazanılabilir atıkların değerlendirilip ekonomiye kazandırılacağı ‘Fiziksel Ayırma Tesisi’ ile çöpü ayrıştırarak toplama alışkanlığı kazandırmak için ekolojik eğitim merkezi de kuracaklarını söyledi.

Yeni Tesisler Geliyor!

Yeni tesisler için müjde veren Başkan Tunç Soyer, “Böylece çöp sorunlarımızın tüm ayaklarını birbirine bağlıyoruz ve atık konusunda kalıcı çözümler üretiyoruz. Bergama, Dikili, Kınık ve Aliağa ilçelerinde de atıktan enerji üretmek için şimdiden hazırlıklarımızı yapmaya başladık. Sırada buraları var” dedi.

Başkan Soyer’e teşekkür

Törene katılan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ise, “Belediye Başkanlığımızın 8. ayındayız. Sekiz ay içinde sekiz kez Çiğlimize gelen Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkür ediyorum. ‘Çiçek gibi İzmir’ diyerek yola çıkan Büyükşehir Belediyesi ekipleriyle eşgüdümlü mahalle temizliği yapıyoruz. 30 yıldır süregelen tartışmaya ve Çiğli’nin kanayan yarası olan çöp sorununa bugün nokta koyduk. Ben buna şahitlik etmekten büyük mutluluk duyuyorum” dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Önceki yazıyı okuyun:
İzmirde Ev Kiraları Ne Kadar
İzmirde Ev Kiraları Ne Kadar?

İzmirde ev kiralamadan önce mutlaka bakmanız gereken  İzmirde Bul 'da. İzmirde ev kiralayacaklar için ilçe ilçe mini ev kiralama rehberini...

Kapat