Hoş geldiniz 14.04.2021

İzmir Körfezi Artık Daha Temiz!

İzmir Körfezi Artık Daha Temiz!

Hem İzmirlilerin duyarlılığı hem de Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları sayesinde İzmir Körfezi artık daha temiz. Denize bırakılan çöp miktarı hızla düşerken daha temiz bir deniz için yapılan çalışmalar etkisini hayli gösteriyor. 

İ.B.B Körfez’de gerçekleştirdiği yüzey temizlik çalışmalarında sevindirici gelişmeler umut veriyor. 2015’te 2250 ton olan toplanan çöp miktarı, 2016 ‘da 1638 tona, 2017’de 1199 tona, 2018’de ise 641 tona geriledi. Bu düşüşte, belediyelerin derelerde gerçekleştiği temizlik çalışmalarıyla birlikte İzmirliler’in duyarlılığı da etkili oldu.

Bir zamanlar adeta “çöp kovası” gibi kullanılan İzmir Körfezi’nden toplanan çöp miktarı, son dört yılda büyük oranda düştü. 2015 yılında Körfez’den toplanan yüzer çöp miktarı 2250 ton iken, 2018 yılında bu rakam 641 tona düştü. Yetkililer bu düşüşte Körfez çıkışlarına konulan bariyerler, derelerde yürütülen temizlik çalışmaları ve İzmirliler’in Körfez’i temiz tutma çabası olduğunu söyledi.

KÖRFEZ’İN TEMİZLİK FİLOSU

Büyükşehir Belediyesine ait Mavi Körfez filosu, her gün rutin olarak körfez temizliği yapıyor. “Mavi Körfez” filosundaki deniz süpürgesi gemileriyle körfez yüzeyini temizleyen ekipler, çok sığ alanlarda ve kıyıda bu işi “Çevre 1” çöp toplama teknesi, karadan ise el kepçeleri yardımı kara çöp toplama ekibi ile yürütüyor. Toplanan yüzer katı atıklar, çöp kamyonuna konveyör bant sistemi ile el değmeden transfer ediliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin temizleme filosunda 3 Su Ürünleri Mühendisi, 1 Kimya Mühendisi, 1 Kimya Teknikeri, 2 Kaptan, 3 Çarkçıbaşı, 4 Usta Gemici, 2 Şoför, ve 16 kara çöp toplama personeli görev yapıyor.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ