Hoş geldiniz 14.04.2021

İzmir Koronavirüs Haritası – Güncel ve Ayrıntılı

İzmir Koronavirüs Haritası – Güncel ve Ayrıntılı

 

Sağlık bakanlığı Covid  – 19 hastalığı hakkında Mart 2020 de yaptığı açıklamalar sırasında İzmirle ilgili vaka sayısını ve risk oranını gösteren nokta dağılımlı İzmir Covid – 19 yani İzmir koronavirüs haritasını Türkiye’de paylaşmıştı. O tarihten itibaren resmi bir dağılım haritası yayınlanmadı.

işte o harita:

İzmir Koronavirüs Haritası - İzmir Covid -18 Haritası

Bu haritanın yayınlamasından uzun bir süre geçtikten sonra “Hayat Eve Sığar” uygulaması cep telefonları yayınlandı. Riskli bölgeleri görmemize yarayan uygulama riskli bölgeleri sadece mesajla belirtip dağılımı göstermiyordu. Nisan ayının sonunda bu durum değişti riskli bölgeleri gösteren ve katman mantığıyla çalışan yeni özellikler uygulamaya eklendi. Yeni eklenen özeliklerle birlikte riskli bölgeleri görmek artık daha da kolaylaştı.

 

 

Sizler için Sağlık Bakanlığının  Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanarak vaka sayısı bakımından yüksek olan riskli bölgeleri tespit ettik. Bu bölgelere dikkat ederek önlem almanız ve hayat eve sığar uygulamasını kullanmanız durumunda Covid – 19 yani Koronavirüs hastalığından korunmanız mümkün. İşte uygulamaya göre riskli yerler;İzmir Koronavirüs Haritası – İzmir Covid -19  Haritası

Riskli bölgelere geçmeden önce uygulamayla ilgili mini açıklama yapalım. Uygulama daha çok bölgesel bazda çalıştığı uygulama üzerinden aynı anda İzmir Koronavirüs risk haritasını görmek mümkün değil. Bu yüzden İzmirde Covid 19 hastalığının yayıldığı alanları gösteren haritaları bölge bölge sizlere sunacağız.

Bölgelere geçmeden önce riskli alanlardan kısaca bahsedelim istiyoruz. Uygulamaya bağlı haritayı incelediğimizde en riskli bölge olarak Karşımıza Konak çıkıyor. Konak bölgesinin en riskli yeri ise Yeşilyurt. Yeşilyurt devlet hastanesi ve civarı şu an için İzmir’de en çok vakanın ve ölümün olduğu yer. Daha sonraki bölgemiz ise Karşıyaka ve civarı olarak karşımıza çıkıyor. Karşıyaka bazı yerler aşırı riskliyken hastalığın neredeyse bütün kente yayıldığını söylemek mümkün. Bayraklı, Bornova gibi yerlerde ise mart ayında açıklanan haritaya göre  salgın hızla artıyor gibi duruyor. Vaka ve ölümlerde dikkat çekici noktalardan biriyse Buca gibi büyük bir kentte kalabalığa göre olması gerekenden daha az vaka bulunması. Ayrıca uygulamayla İzmir Covid – 19 risk haritası incelendiğinde hastanelere yakın bölgelerin oldukça riskli olduğu virüslerin bu bölgelerde yayıldığı ve yine varoşların göçmenlerin bulunduğu bölgelerde hastalığın daha yaygın olduğu göze çarpıyor.

Risk yoğunluğuna göre İzmirde Koronavirüs’ün yayıldığı bölgeler;

Hızlı erişim için işte linkler ;

Konak Bölgesi **  Karşıyaka Çiğli Menemen Bölgesi ** Bornova Bölgesi **  Buca – Karabağlar – Gaziemir Bölgesi ** Bayraklı Bölgesi ** Alsancak ve Diğer Yerler **

 

İzmir Koronavirüs Haritası - Konak

1- Konak Bölgesi – Balçova’ya Kadar Olan Bölge ( Konak Koronavirüs Haritası)

Konak ve çevresi şu anda salgının en yoğun yaşandığı yer ve salgının merkezi konumunda. Konak’ta Yeşilyurt, Bozyaka, Susuzdede Parkı’nın arkasındaki alan adeta İzmir’deki hastalığın merkezi konumunda. Bu bölge gerçekten çok tehlikeli. Bu tehlikeli bölgeden sonra gözümüze Kadifekale çarpıyor. Covid 19 hastalığı Kadifekale’yi neredeyse kaplamış durumda. Kadikale’yi risk bakımdan Ballıkuyu, Çankaya (İkiçeşmelikyokuşu) takip ediyor. Eşrepaşa semti yine salgından oldukça etkilenmişe benziyor. Halilrıfatpaşa Mahallesi, Mithatpaşa yine salgın nedeniyle etkilenen yerlerden. Ayrıca Konak’ın merkeze uzak semtleri  Toros, Çobançeşme ve Çimentaş ise riskli bölgeler oldukça fazla. Ferahlı, Gültepe gibi semtlerde riskli yerlerin olduğu yerlerden. Bu saydığımız yerlerin dışında Hatay, Üçyol, Poligon, Güzelyalı ve Balçova’da da oldukça riskli yerler var. Ayrıca Balçova’ya bağlı Yurtoğlu Mahallesi de oldukça riskli durumda.Koronavirüs hastalığı genel görünüm itibariyle Konak’ta aşırı yoğun seyrediyor. Bölgenin en önemli özelliği varoş semtleri ve büyük önemli hastaneler diyebiliriz.

Daha detaylı bilgi için uygulamadan çektiğimiz görüntülere bakabilirsiniz:

 

 

2- Karşıyaka – Çiğli – Menemen  Bölgesi (Karşıyaka Çiğli Menemen Koronavirüs Haritası)

Salgının en etkili olduğu yerlerden biri Karşıyaka ve çevresi. Virüs vakaları Karşıyaka’nın tümüne yayılmış durumda. Yamanlar ve çevresi virüsün en çok görüldüğü yerlerden. Daha sonra bu bölgeyi Alaybey Tersanesi civarı – Naldöken – Gümüşpala’nın olduğu bölge izliyor. Nergiz caddesi, Şemikler riskli bölgelerden. Mavişehir ve Bostanlı’da riskli yerler var. Çiğli merkez yine riskli yerlerden. Menemen’de ve Menemen’e kadar uzanan yolda yine riskli bölgeler mevcut!

Daha detaylı bilgi için bakınız:

  

 

 

İzmir Koronavirüs Haritası - İzmir Covid - 19 Haritası - Boronova Merkez

3- Bornova Bölgesi (Bornova Koronavirüs Haritası)

İzmirde Koronavirüs vakalarının yoğun olarak görüldüğü üçüncü bölge ise Bornova bölgesi. Bornova merkez, Özkanlar, Evka 4, Yeşilova ve Altındağ da risk yüksek

 

 

 

5- Buca - Karabağlar - Buca

 

4- Buca – Karabağlar – Gaziemir Bölgesi ( Buca Karabağlar Gaziemir Koronavirüs Haritası)

Buca ve Karabağlar virüs salgınından orta düzey etkilenirken Gaziemir diğer ilçelere göre daha az etkilenmiş gibi duruyor. Buca ilçesinde virüsün en riskli olduğu Şirinyer’in üstü ve Yıkıkkemer, Bu bölgeyi Gediz, Göksu bölgesi takip ediyor. Unutmadan Buca’nın Kuzeykindeki Barış Manço ormanın yakınlarındaki mahalleler dikkat çekici bir yoğunluğa sahip. İşte Buca’daki vakalar;

 

 

 

 

 

İzmir Koronavirüs Haritası - İzmir Covid - 19 Haritası - Bayraklı

5- Bayraklı Bölgesi (Bayraklı Koronavirüs Haritası)

Virüsün neredeyse bütün bölgeye yayıldığı kentlerimizden biri de Bayraklı. Bayraklı’nın Osmangazi semti virüsün en yoğun olduğu bölgelerden. Bayraklı’nın Kuzey ve Karşıyaka’ya yakın bölgeleri yine Covid 19 hastalığıyla mücadele ediyor!

Ayrıntılar için sizin için çektiğimiz ekran görüntülerine bakın!

 

6- Alsancak ve Diğer Yerler (Alsancak Koronavirüs Haritası)

Alsancak diğer bölgelere nispeten salgının tümüyle bölgeye yayılmadığını görüyoruz. Bahsettiğimiz alanlar dışında virüsün ciddi olarak yayıldığı alan Narlıbahçe. İzmir’in sahil kasabalarında ise virüs bakımından düşük riskli gözüküyor. Tatil beldelerinde sadece Çeşme’de risk var.

,y,

Koronavirüs İle İlgili haberler ve daha detaylı bilgi için bu haberimize bakabilirsiniz:

İzmirde Koronavirüs Nerelerde Var

İzmirde Koronavirüs Nerelerde VarZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ