İzmir Otogarı Yenilenecek!

  İzmir Otogarı Yenilenecek!

  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Tunç Soyer, İzmir Otogar’ına yeni bir soluk getirmek ana transfer merkezi olması için kolları sıvadı. Bu konuda düzenlenen iki aşamalı mimari proje yarışmasında ilk değerlendirme süreci başladı.

  Konuyla ilgili olarak Şubat ayında duyurulan mimarı projeye 74 katılımcı başvurdu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe’nin de katılımıyla Kültürpark 1 No’lu Hol’de toplandı. Büyükşehir belediyesi yakın gelecekte metro ve hızlı hatların uzanacağı bir transfer merkezi olarak otogarı planlarken mimarisi de büyük oranda da değişecek.

  Yarışmanın ilk aşamasında, jüri, en uygun projeleri seçecek, ikinci aşama Eylül ayında gerçekleştirilecek. Jüri bir kez daha toplanacak ve dereceye girenleri ilan edecek. Ardından da uygulama projesi hazırlığı başlayacak. İkinci aşama sonrası düzenlenecek kolokyumda, yarışmaya katılan tüm projeler sergilenecek.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer Otogarın önemine vurgu yaparak şunları söyledi ;  “Otobüs terminali, yolcu limanı ve havalimanı; bir kentin, çevresine ve dünyaya açılan kapılarıdır. Bu çerçevede İzmir’in şehirlerarası ulaşım imkânlarını, genişleyen hizmet alanı ve artan nüfus doğrultusunda modernleştirme çalışmaları yapıyoruz. Terminal, liman ve hava limanlarına kentin her yerinden erişim sağlanmasına öncelik veriyoruz” dedi.

  çağdaş bir sembol olarak

  Tunç Soyer Yeni Otogar projesi  için önemine dikkat çekerek :

  “Mevcut otogarın, halihazırda bir raylı sistem bağlantısı bulunmaması, projelendirilen hafif raylı sistem ve Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) hatları ile güçlendirilecek olması, yenilenme ihtiyacını ortaya çıkardı. Yarışma sonucu ortaya çıkacak ve planlanan sekiz merkezden biri olacak Ana Transfer Merkezi; İzmir’in çevresi ve bölgesiyle entegrasyonunda çağdaş bir sembol olarak şehrimizi ve ülkemizi dünyaya tanıtacak önemli bir örnek teşkil edecektir.”

  İşletme süresi 2023 yılında sona erecek olan Otogar, 1998 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetindeki İzmir Otogarı, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile yapıldı ve işletmeye açıldı. Mimari proje yarışmasının jüri heyetinde; Prof. Dr. Haluk Gerçek, Tülin Hadi, Dürrin Süer, Mehmet Murat Uluğ ve Boğaçhan Dündaralp bulunuyor. Danışman Jüri Heyeti’nde ise İzmir Büyükşehir Belediyesi (İZBB) Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İZBB Genel Sekreter Yardımcısı Eser Atak, İZBB Ulaşım Dairesi Başkanı Mert Yaygel, Koray Velibeyoğlu, Halil İbrahim Alpaslan yer alıyor.  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ
  Daha fazla Haberler 2020, İzmir Büyükşehir Belediyesi Haberleri, İzmir Haber, İzmir Önemli haber
  Süt Kuzusu Projesi Büyüyor: İzmir’de 153 bin 500 Çoçuğa Süt Verilecek

  170 Bin Aile Ulaştık 120 Milyon Tl Yardım Faaliyetlerine Harcadık!

  İzmir’de Deprem – İzmir Çok Şiddetli Sallandı

  Kapat