Hoş geldiniz 14.04.2021

İzmir Plastik Atıksız Şehir Olacak

İzmir Plastik Atıksız Şehir Olacak

Plastik atık kirliliğine karşı bütün dünya üzerindeki AKDENİZ’deki bütün şehirleri  uyaran Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF), Daha iyi korunan bir Akdeniz bir fikriyle yola çıkan Blue Panda yelkenlisi  İzmir’e kadar ulaştı…

 

İzmir Büyükşehir belediyesi daha temiz İzmir körfezi ve plastik atıksız bir şehir için WWF’den Blue Panda yetkililerini  karşılayıp “Plastik Atıksız Şehirler Ağı” na katılmak için protokol imzaladı. İmza töreninde Başkanı Tunç Soyer ve WWF Türkiye Yönetim Kurulu Başk anı Uğur Bayar’ın yanı sıra İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe de yer aldı.

 

Bugün, denizlerde yaşayan binlerce canlı; plastik maddelerin yaşam alanları üzerinde bıraktığı etkilerden dolayı zarar görüyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, imza töreninden önce yaptığı konuşmada şunları söyledi :

“Bugün, denizlerde yaşayan binlerce canlı; plastik maddelerin yaşam alanları üzerinde bıraktığı etkilerden dolayı zarar görüyor. Plastiklerin çözünmeden zamanla parçalanmasıyla oluşan mikro plastikler ise farkında bile olmadan denizel canlıların bünyelerine giriyor. Bu mikro plastik kirliliği, canlıları olumsuz yönde etkilediği gibi besin zincirinin parçası olarak denizel gıdalarla da beslenen bizler için de önemli düzeyde sağlık riski oluşturuyor. Yani doğanın bir parçası olan insan, doğadaki tüm varlıklarla beraber geleceğini yok ediyor. Oysaki doğa, insanın aynasıdır. Doğa biziz. Doğanın döngüsü, bizim kendi döngümüz”

İzmir bu protokol ile ayrıca plastik kirliliğini önleme konusunda dünyanın öncü şehirleri arasındaki yerini almış oluyorKonuşmasının devamında insan ve doğa ilişkisi ile ilgili önemli sözler sarf eden Tunç Soyer Şunları söyledi :

“İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu gerçeği esas alan ve sadece insanların yaşamını gözeten bir şehir olmanın ötesinde bir vizyonla hareket ediyor. İnsanın, doğadaki tüm varlıklarla; havayla, suyla, iklimle barışık bir hayat sürdüğü bir geleceği inşa etmeyi hedefliyor. Bu protokol ile İzmir, Akden iz’i ve içinde yaşadığı zengin ekosistemi korumaya katkı sunuyor, 2025 ve 2030 arasında plastik atıkların doğaya karışmadığı bir şehir olmayı vadediyor. İzmir bu protokol ile ayrıca plastik kirliliğini önleme konusunda dünyanın öncü şehirleri arasındaki yerini almış oluyor.”

JAPONYA’DAN BÜYÜK BİR PLASTİK ADASI …

WWF-Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Bayar ise yaptığı konuşma ise oldukça dikkat çekiciydi :

“Çevre ve iklim sorunları çok ürkütücü bir noktada, hepimizin bir dönüm noktasındayız. Karbon salınımını yüzde 3’e doğru gidiyor. Amazondaki yağmurlardan buzulların erimesine kadar çok ciddi bir tehdit altındayız. Korkunç bir tüketim döngüsü dünyayı sürdürülemez bir noktaya getirdi. Her yıl 8 milyon ton plastik denizlere karışıyor. Pasifikte neredeyse Japonya’dan büyük bir plastik adası oluştu. Böyle giders e 2050 yılında balıktan daha çok plastik olacak. Biz iklim değişikliğinin korkunç etkilerini yaşayan il nesiliz ama bunu durduracak olan da son nesiliz”ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ