Hoş geldiniz 18.10.2021

İzmir Selçuk’ta Köy Enstitüleri Yeniden Hayat Buldu!

İzmir Selçuk’ta Köy Enstitüleri Yeniden Hayat Buldu!

2019’da İzmir Selçuk çok önemli bir projeye imza atacak. Köy Enstitülerinin bir benzeri olan Köy Akademileri kayıt almaya başladı ve yakında faaliyete girecek. Ayrıntılar haberimizde…

 

Hem İzmir hemde Türkiye için dönüm noktası olacak olan Köy Akademileri yerel yönetimler aracılığıyla hayat buldu, Akademilerin çocuklar ve engelliler başta olmak üzere birçok vatandaşı kültür,  sanat ve üretime dahil etmesi düşünülüyor.

“5 Hedef 50 Proje”  birini gerçekleştirdiklerini Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel,

“Uzaklar yakınlaşsın; gelecek parıldasın. Köylerimizdeki çocuklarımız için köylerimizdeyiz” dedi. Selçuk’ta Köy Akademileri Projesi, yaz aylarında kent merkezi dışında yaşayan çocukların kişisel gelişimlerini desteklemek, yabancı dil öğrenip yeni enstrümanlar çalarken, aynı zamanda kitap okuma alışkanlığı kazanmaları ve tiyatroyla tanışmalarını sağlamak amacıyla hayata geçiyor. Selçuk’un köylerinde yer alan hizmet birimlerinde yürütülecek olan Köy Akademileri Projesi için kayıt yaptırmak isteyen çocuklar 28 Haziran’a kadar köy muhtarlıkları (hizmet birimleri), Selçuk Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’ne başvurabilecekler. Zaman içerisinde akademilerin hedef kitlesi ve bünyesindeki kurs çeşitliliği de artacak.”

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel;

“5 hedef 50 projemizden birini gerçekleştirmenin huzurunu yaşıyoruz. Selçuk Efes bir kültür sanat kenti. Bu yüzden kültür sanat etkinlikleri, her birimizin hayatında hobi ve boş zaman aktivitelerinden ziyade kişisel gelişim ve üretime yönelen bir anlam ifade ediyor, etmeli diye düşünüyorum. Böylece gençlerimiz ve çocuklarımız mental gelişim süreçlerinde bir kemanın tınısını, bir kitabın tadını deneyimleyerek daha farklı bireyler olacaklar. Bu ve daha fazlası için köy akademilerimizin açılışının Selçuk Efes’in kültür sanat kenti olma yolunda bir milat olduğunu düşünüyorum. Köy Akademileri Projesi hepimize hayırlı uğurlu olsun”dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ