Hoş geldiniz 10.06.2023

İzmir’de 2.7 Milyon Litre Süt Dağıtıldı!

İzmir’de 2.7 Milyon  Litre Süt Dağıtıldı!

Tunç Soyer 1 Haziran’da yaptığı açıklamalarda önemli bilgiler verdi. Verdiği bilgilerde en önemlisi hiç kuşkusuz korona sürecindeki süt dağıtımı açıklamasıydı.

Tunç Soyer sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda İzmirlileri rehavete kapılmaması konusunda uyardı.  Paylaşımında çeşitli değerlendirmelerde bulunup önemli tespitler yaptı. İşte o açıklamalar

 

“Sevgili İzmirliler günaydın.

‘Yeni normal’ denen sürecin ilk günündeyiz. haftalar sonra işyerini ilk kez açacak esnafımıza hayırlı işler, mesaiye başlayacak İzmirlilere de kolaylıklar diliyorum.

Biliyorum herkes için zor bir süreç olacak. Biz belediye olarak gıda satan işyerleri, AVM’ler başta olmak üzere denetim görevimizi yapıp, dezenfeksiyon desteği vereceğiz.

Ancak bu süreçte herkese görev düşüyor. Salgın bitmedi, devam ediyor ve kişisel önlemler büyük önem taşıyor. Maskematikler aracılığıyla ücretsiz maske dağıtımımız sürüyor. Maske takmadan lütfen dışarı çıkmayın.

Sevgili İzmirliler bugün Dünya Süt Günü. Gururla söyleyebilirim ki İzmir, çocuklara süt ulaştırmada Türkiye’ye örnek oldu.
Koronavirüs salgını nedeniyle Mart ve Nisan aylarında ‘Süt Kuzusu Projesi’ni sadace dez-avantajlı mahallelerde sürdürdük ve çocuklara 2 milyon 770 bin litre süt ulaştırdık.

Mayıs ayında uygulama eski haline döndü ve 19 ilçede 154 bin 500 süt kuzusuna süt ulaştırmaya devam ediyoruz. çocuklarımızın sağlıklı büyümesi önceliğimiz.

Sağlığınıza çok dikkat edin diyerek hepinize iyi bir hafta diliyorum, sevgili İzmirliler.

2 Milyon Üzerinde Süt Dağıtımı

Çocukların sağlıklı gelişimine katkı sunmak ve süt üreticilerini desteklemek amacıyla 2012’de Süt Kuzusu Projesi’ni başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Haziran Dünya Süt Günü’nde Süt Kuzusu Projesi’nin rakamlarını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar 1- 5 yaş arasındaki 427 bin 512 çocuğa 83 milyon 275 bin litre ücretsiz süt dağıttı. 2019  Temmuz’undan itibaren dağıtım ağını genişleterek 19 ilçede 154 bin 500 haneye ulaştıran Büyükşehir Belediyesi, süt üreticilerine de büyük destek sağladı. Sekizinci yılına girecek proje kapsamında yaklaşık 294 milyon liralık alım yapıldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik zorluk içindeki ailelere geçen Mart ve Nisan aylarında öncelik tanınan projede bu süreçte 2 milyon 770 bin litre süt dağıtıldı. Uygulama mayıs ayında eski haline döndü.

Kooperatiflerden alınıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi üretici kooperatiflerden satın aldığı sütleri 74 ekiple 475 mahallede kapı kapı dolaşarak çocuk başına ayda 8 litre olacak şekilde dağıtıyor. Süt dağıtımı İzmir’in merkez 11 ilçesinin yanı sıra Menemen, Aliağa, Foça, Kemalpaşa, Menderes, Torbalı, Urla, Seferihisar ilçelerinde devam ediyor.

Süt Kuzusu’nun  web sitesi

Bu arada Tunç Soyer’in paylaşımlarında bahsettiği süt kuzusu projesi için site açıldı. Proje hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler  www.sutkuzusu.com.tr adresinden erişilebilecek.ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ