Hoş geldiniz 10.06.2023

İzmir’de Kirli Hava S.O.S Veriyor!

İzmir’de Kirli Hava S.O.S Veriyor!

İzmir’de kirli hava ciddi bir sorun olmaya başladı. Bazı ilçelerde nefes almak bile sıkıntı olmaya başladı. Sıkıntının kaynağı son dönemlerdeki yüksek basınç olsa da kirliliğin ciddi boyutlarda olması endişe verici!

Ailağa Büyük Sorun!

Sanayi bölgesi Aliağa kirlilik konusunda en büyük sıkıntısı, 1960’lı yıllarda bölge istihdam gözüyle bakılıyordu ve çevre sorunları önemsenmiyordu. Petro kimya tesisleri, arkasından çelik haddahaneleri, demir söküm tesisleri, kömürlü termik santraller ile Aliağa bugünkü haline geldi. Kanser oranlarında ciddi artışlar oyan bölge ,  “İzmir’in sorunlar merkezi” olarak da görülüyor.

 

Yaşanmaz Kentler Oluşacak

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay, 2019 yılının Kasım ve Ocak ayı verilerini yeni değerlendirdiklerini, izleme istasyonlarının verilerine göre Karşıyaka, Bornova, Çiğli’de kükürt oranlarında yükselmeler olduğunu gördüklerini açıkladı. Önlem alınmaması durumunda sorunun çok ciddi boyutlara varacağı ve yaşanmaz kentler oluşacağı uyarısı yapıldı.

 

“Aynı sorunu biz de İzmir’de yaşıyoruz”

Helil İnay Kınay, İzmir’de havaların soğuması ile birlikte var olan kirliliğin hissedilmeye başlandığını söyleyen konuşmasının devamında şunları söyledi.

, “Özellikle geçen yıldan bu yana yaptığımız değerlendirmelerde, kış sezonu boyunca belli istasyonlardaki kükürt oranlarının, sınır değerinin üzerinde olduğunu görüyoruz. Hava kirliliği Türkiye’nin bütün kentlerinde büyük bir problem. Aynı sorunu biz de İzmir’de yaşıyoruz” dedi. İzmir için 2019 yılının Kasım ve Ocak ayı verilerini yeni değerlendirmeye başladıklarını açıklayan Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil İnay Kınay, “Geçtiğimiz yıldan ibaren yaptığımız değerlendirmelerde, Karşıyaka, Bornova, Çiğli istasyonlarında kükürt oranlarında yükselmeler oldu.” dedi

 

İzmir’de ‘inversiyon’ denilen atmosfer olayı nedeniyle de hava kirliliğinin ciddi boyutlarda olduğunu kaydeden Kınay,Aliağa’ya dikkat çekerek ;

Bu bölgenin kirletici etkisini, İzmir kent yaşamında hissediyor. Bununla ilgili veriler de ortada. Aliağa’nın havası kirli. Bu bölgedeki hava kirliliği İzmir’in en büyük sorunlarından biri” diye konuştu.  Konuşmanın devamında Kınay Şunları söyledi

“İzmir’de Körfez boyunca binalar bitişik nizam. Bu da duvar etkisi yapıyor. Yüksek yapılaşmanın etkisiyle rüzgar koridorları ortadan kalktı. Kene kirli havanın hareket edebileceği alan yok. Planlama hataları, yanlış kentleşme bizi daha büyük hava kalitesi sorunları ile karşı karşıya bırakıyor. Kentteki tüm planlama ve düzenlemelerin, kentin coğrafi özelliklerine uygun şekilde yapılması gerekiyor. Rüzgar koridorları bırakılmalı, havanın hareket edeceği alanların bırakılması gerekiyor. Bütünsel bir hava kalitesi planlaması yapılması şart. Yaşamsal olarak ciddi sağlık riskleri var. Özellikle hamileler, çocuklar, yaşlılar, hava kirliliğinden ciddi şekilde etkilenmekte. Hava kirliliğinin uzun vadede insan ve çevre sağlığı açısından yaratacağı sorunlar, artık geri dönüşü olmayan noktaya varmak üzere. Hızlı ve etkili önlemler alınmaması halinde, yaşanamaz kentlerle karşı karşıya kalacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ