Hoş geldiniz 10.06.2023

İzmir’de SEFERBERLİK başlıyor!

İzmir’de SEFERBERLİK  başlıyor!

Tunç Soyer orman yangılarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.  Haberin devamı sitemizde…

 

Açıklamalara geçmeden önce kısaca neler oldu hatırlayalım :

18 Ağustos Pazar günü sabah erken saatlerde Bornova’da yangın çıkan yangın, ekiplerin çalışmasıyla söndürüldü. AYNI GÜN Pazar günü öğlen ilerleyen saatlerde Karabağlar’da Limontepe Mahallesi’nin yakınlarında başlayan yangın şiddetli rüzgarların etkisiyle büyüyerek Karabağlar’daki Kavacık üzüm bağlarını yaktı. Akşam saatlerinde. Karabağlar’ın Yukarı Orhanlı Köyü tedbir amaçlı boşaltıldı.

Urla Yangını

Pazar akşam 16.30’da  Urla’da yangın başladı. Urla yangınına Belediye Başkanı Burak Oğuz’da sahadan müdahalede bulundu. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe ve Tunç Soyer aynı gün olay yerine geldi ve ikili o gece olay yerini terk etmedi ve çalışmalara destek verdi. Yangın kontrol altına alınamayıp giderek büyüdü. CHP İzmir Milletvekilleri, yangın günü helikopterlerle incelemede bulunan Tarım ve Ormanı Bakanı Bekir Pakdemirli’ye neden THK’nın dev 6 yangın söndürme araçlarının (Ateş Kuşları) neden sahaya çıkmadıklarını sordu.

Menderes’te ise yine Pazar akşamı saat 6 itibariyle yine yangın başladı ve tedbir amaçlı yerleşim yerleri boşaltıldı

Çalışmalar sürerken Tunç Soyer, İzmir’de çıkan orman yangınlarında kül olan alanların 1 metrekaresinin bile imara açılmayacağını söyledi.

Pazartesi günü saat 18 de başlayan yangın ekiplerin müdahelesiyle söndü…

Pazartesi Karabağlar’da başlayan yangın  500 hektarlık ormanlık alan yok etti. (700 futbol sahası kadar) Karabağlar yangını Menderes ve Seferihisar’a kadar yayıldı. Giderek büyüyen yangınlar şehir merkezinden görüldü.

Haluk Levent ağaçlandırma seferberliği çağrısında bulundu. İzmir’deki siyasilerden, sivil toplum kuruluşlardan, futbol klüplerinden ve sivil vatandaşlardan da destek geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer çağrıyı onayladı ve 30 Ağustos’ta gerçekleşecek Haluk Levent konserinin ardından fidan dikimi gerçekleşecek.

Tunç Soyer’in son açıklaması :


Yangınların büyük kısmının kontrol altına alınmasından sonra Tunç Soyer’den şu açıklamalar geldi : 

“Sevgili hemşerilerim, İzmir’in üstüne kabus gibi çöken, üç gündür devam eden orman yangınları kontrol altına alındı. Geniş bir bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor. Umarım tekrarlamaz. Hazırlıklarımızı yaptık, hemen büyük bir seferberlikle yaralarımızı sarmaya başlıyoruz.” dedi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ