İzmir’e odaklanın!

  İzmir’e odaklanın!

  İzmir Büyükşehir Belediyesinin mayıs ayı 2’inci oturumunda çok sayıda meclis üyesi söz alarak genel siyasete ilişkin görüş bildirince CHP ile Ak Partili meclis üyeleri arasında tartışma çıktı. Tartışmaya Tunç Soyer’in efsane sözleri damgasını vurdu!

  Tartışmaların uzaması üzerine duruma müdahale eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, üyeleri Türkiye’nin siyasi gündemini meclise taşımamaları konusunda uyardı. Meclis üyelerinin İzmir’e yapılacak hizmetlere odaklanmasını istedi.

  Mecliste tartışmalar CHP’li Cindi Can Polat’ın Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı konuşma ile başladı. Polat, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla İzmir’in tarımsal kalkınmasına dikkat çekti ancak mevcut hükümetin politikaları yüzünden tarımın Türkiye’de bitme noktasına geldiğini anlattı. Başta imar barışı uygulaması olmak üzere diğer meclis üyeleri de hükümetin uygulamalarını eleştirince meclisi yöneten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Arkadaşlar dilek ve temenniler faslında İzmir ve Büyükşehir Belediyemizi ilgilendiren dilek ve temennilere yoğunlaşırsak iyi olur, aksi takdirde burası Türkiye siyasetini konuşacağımız bir platform değil!” uyarısı geldi.  ELEŞTİRİLERE YILDIZ KARŞI CEVAP VERDİ

  Ak Partili Meclis Üyesi Hakan Yıldız da söz alarak, meclisin genel siyaset tartışmalarından uzak durması gerektiğine kendilerinin de katıldığını söyledi. Yıldız, “Değerli Başkan, öncelikle bu uyarınız ve duyarlılığınız için teşekkür ediyorum. Biz her seferinde burasının yerel bir meclis olduğunu, bizim derdimiz ve gayemizin İzmir olduğunu, bu meclisin ilk gününden beri Grup Başkanvekilimiz ve söz alan arkadaşlarımız hassasiyetle dile getiriyorlar. Ancak bazen durum değişiyor, bazen söz alan meclis üyeleri burayı Türkiye Büyük Millet Meclisi zannedip, genel siyasete girmeyi prensip edinmiş görünüyorlar. Bu nedenden dolayı prensipte karşı olduğum halde bir kaç hususta cevap vermek istiyorum. Öncelikle Dünya Tarım Günü dolayısıyla söz alan Cindi Can Polat beye cevap vermek istiyorum. Türkiye bir tarım ülkesidir, 200 ülke arasında 10. sıradadır. 17 milyar dolar ihracatı olan 12 milyar dolar ithalatı olan yani 5 milyar dolar fazla veren bir ülkedir. Yaş sebze meyve üretiminde ise dünya 5’incisidir. O yüzden topraklarımız bir yere gitmiş değil. Tarım topraklarının büyük bir bölümü miras yoluyla sürekli bölünme yaşadığı için sorunlar yaşanıyor. Bizim hükümetimiz yasa çıkararak bunun da önüne geçmeye çalıştı. Aynı zamanda ilk kez tarımsal sit alanlarını ilan eden hükümetiz de biziz.  İZMİR’İN TARIMSAL KALKINMASINA TAM DESTEK

  Tabi ki tarım için ne yapılsa yeridir. Biliyoruz, İzmir’in tarımsal kalkınma ile ilgili büyük projeleri var. Süreç içerisinde Ak Parti Grubu olarak buna her türlü desteği vereceğiz. Bizim yaptığımız yatırımları yok sayarak bir siyasi değerlendirme yapılmasını da doğru bulmuyoruz. Dünyada 10. sırada yer alan bir ülkeye ‘tarım yok’ demek biraz haksızlık olur” diye konuştu.

  Bunun üzerine Başkan Tunç Soyer, Yıldız’ı da genel siyaset konularına girmemesi için uyardı. Soyer, “Kendi arkadaşlarıma yaptığım uyarıyı sizin için de yapıyorum” dedi.

  YILDIZ: CEVAP VERMEK ZORUNDAYIM

  Ancak bu uyarıya karşın Yıldız, hükümete yönelik yapılan eleştirilere cevap vermeye devam ederek, “Ak Partinin 17 yıllık iktidarına bir laf gelmişse ben bunları burada konuşmak zorundayım. Ben açık bir şekilde başlarken dedim ki biz yerel bir meclisiz. Ama siz genele girerseniz bizim de cevap verme hakkımız doğar. Hamd olsun ki 17 yıldır girdiğimiz her seçimden zaferle çıkmış bir partiyiz, böyle bir partinin mensubu olmaktan da gurur duymaktayım ama burayı lütfen genel seçime çevirmeyelim” dedi.

  SOYER: İZMİR DE SİZE HAK ETTİĞİNİZ CEVABINI VERDİ!

  Yıldız’ın sözünü bir kez daha kesen Başkan Tunç Soyer, “Olmaz arkadaşlar bakın, siz de cümlenin başında dediniz burası yerel meclis diye… Bunu bu noktaya getirmek doğru değil, o zaman arkadaşlarıma da şunu söyleme hakkı vermiş olursunuz; İzmir’de de size hak ettiğiniz cevabı biz size vermiş olduk. Bu doğru bir şey değil. Ne biz bunu söyleyelim ne siz bunu söyleyin. Bunu sürdürmek de doğru bir şey değil. Burası bir yerel meclis dediniz, ben de arkadaşlarımı uyardım. Bundan sonra da söz alan arkadaşlarım da ülke siyaseti ile ilgili iktidar muhalefet çatışması ile ilgili değerlendirmeler yapmaktan özenle kaçınsınlar. Biz İzmir’den sorumluyuz, İzmir’e iyi hizmet vermek için birlikte nasıl çalışırız onu konuşalım. Dolayısıyla bu konuda herkes özen göstersin, bunu lütfen burada keselim, çünkü bunu sürdürmenin hiç bir faydası yok. Biz yerelde ne yapmamız gerekiyorsa, birlikte ne yapabiliyorsak onun üzerinde kafa yoracağız. Ama ülke siyaseti ile ilgili konuşmaya başladığımız zaman bu platformun anlamı kaybolur” diyerek tartışmalara son verdi.

  Paylaşın Haberdar edin  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  Daha fazla Haberler 2019, İzmir Önemli haber, İzmir Siyasi Haber
  Onu Hep Anıyoruz

  Burs ve İş Garantisi

  İzmir Mavi Bayrak’ta Düşüşte!

  Kapat