Hoş geldiniz 31.03.2023

İzmirim Kart Değişiyor!

İzmirim Kart Değişiyor!

Türkiye çapında yeni bir uygulamaya geçiliyor. Uygulamayla İzmirim Kartlarda da değişiklik söz konusu. Değişikliğin tarihi ise henüz belli değil!

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca düzenlenen 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası’na katılarak 81 ilde kullanılan toplu taşımada kullanılan ulaşım kartlarının değişeceğini duyurdu. Artık 81 ilin ayrı ulaşım kartlarının tek bir kartta toplanacağını bildirdi. İşte o konuşma;

“Türkiye Kart uygulamamız da bir önceki şuralarda çokça tartışılmış ve kararları alınmış bir uygulamamız. Türkiye Kart, farklı şehirlerin kendi içerisinde kullandığı toplu ulaşım kartlarının tek bir ulaşım kartı haline dönüşmesini sağlayacak. Örneğin, İstanbul’da almış olduğunuz bir kartla Konya’daki toplu ulaşım araçlarına binebileceksiniz eğer Türkiye Kart özellikleri varsa… Türkiye’deki tüm belediyelerimize toplu ulaşım kartlarının Türkiye Kart özelliği kazanmasını teşvik amacıyla Bakanlığımız bu özelliği duyurdu. Tüm belediyelere ‘toplu ulaşım sistemlerini Türkiye Kart’ın tarif ettiği şema ve teknoloji ile revize edin, bütün kartlar birbirleriyle geçsin’ diye davet yazısını gönderdi. Bu anlamda destek bekliyoruz. Birçok belediye ile de anlaşmamızı yaptık ve teknik entegrasyonumuzu tamamlamış durumdayız. Konya’da bu işlemlere başladık. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yapmış olduğu tüm toplu ulaşım kanallarında Türkiye Kart uygulamasının geçmesini istiyoruz. Türkiye Kart, kart yığınına ve milyonlarca lira masrafın önüne geçecek. Dünyada örnek bir teknoloji.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gürkan dedi ki:

    Öncelikle herkes kendi şehrinin kartını kullanabilmeli, isteyene bu kart verilmeli. Bana lazım olmayacak değişiklikler için kartımı değiştirmeye mecbur edilmem doğru olmaz.

BİR YORUM YAZ