İzmir’in Pili Yok

  İzmir’in Pili Yok

  İzmir Milletvekili Atilla Sertel çarpıcı bir sağlık sıkıntısını Türkiye Büyük Meclisi’nde gün yüzüne çıkardı. Sertel, İzmirli pek çok kalp hastası vatandaşın kendisini arayarak Ege Ünversitesi, Çiğli Eğtim ve Araştırma Hastanesi, Tepecik Hastanesi gibi büyük hastanelere gittklerini değişmesi gereken kalp pillerinin pil olmadığı için değştirilemediğin aktardılar. Ödenek yetersizliğinden dolayı hastaneler kalp pil alım ihalesine giremiyor” ifadelerini kullandı.

  İzmir Mlletvekili Atila Sertel, kalp hastaları için vahim iddayı Meclis’e taşıdı. Sertel, “İzmir’den bazı vatandaşlar aradı, kendi başlarına gelen olayları anlattı. Ege Ünversitesi, Çiğli Eğtim ve Araştırma Hastanesi, Tepecik Hastanesi gibi büyük hastanelere gittklerini değişmesi gereken kalp pillerinin pil olmadığı için değştirilemediğin aktardılar. Ödenek yetersizliğinden dolayı hastaneler kalp pil alım ihalesine giremiyor” dedi.

  BÜTÇE YETERSİZLİĞİNDEN İHALE AÇAMIYORLAR  Kalp ritim bozukluğunun tedavisinde kullanılan ve hayati öneme sahip olan kalp pillerinin ödenek yetersizliğinden dolayı birçok hastanede bulunamadığı öne sürüldü. Değiştirilmediği takdirde kalp kriziyle birlikte hastaların ölümüne dahi sebebiyet verecek kalp pilinin fiyatının yüksekliğinden ve bütçe yetersizliğinden dolayı hastanelerin ihale açamadığı iddia ediliyor.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Atila Sertel, “Kalp pili değişmesi gereken, değişmediği takdirde ölüm riskiyle karşı karşıya kalacak hastalara birçok hastanede ‘ihaleye çıkılmadı, pil yok’ deniliyor. Bu konuda bilgi sahibi misiniz? Çözüm üretiyor musunuz” diye sordu.FATURA VATANDAŞA ÇIKIYOR

  CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, ekonomideki kötü gidişatın faturasının vatandaşa çıkmaya devam ettiğini söyledi. Bakanlığın çıkıp gerekli açıklamayı yapmasını ve kamuoyunu aydınlatmasını beklediklerini ifade eden Sertel, şunları söyledi:  “Seçim bölgem İzmir’den bazı vatandaşlar aradı, kendi başlarına gelen olayları anlattı. Ege Üniversitesi, Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Tepecik Hastanesi gibi büyük hastanelere gittiklerini değişmesi gereken kalp pillerinin pil olmadığı için değiştirilemediğini aktardılar. Ödenek yetersizliğinden dolayı hastaneler kalp pili alım ihalesine giremiyor. Vücutlarında pil taşıyan ve pil ömrü dolan kalp hastaları şimdi hastane hastane dolaşıyor ancak aldıkları cevap hepsinde aynı. Belki buluruz umuduyla Ankara’ya dahi giden hastalar orada da aynı sonuçla karşılaşmış. Vatandaşa acilen pil takılması gerekiyor ancak doktorlar mecburiyetten dolayı hastanın canı pahasına ‘ihale olmadı, pil kalmadı, bugün git, yarın gel’ diyerek hastaları oyalıyor. Her zaman söylüyoruz. Sağlıktan tasarruf olmaz. Pil takılamadığı için bir kişinin dahi yaşamı tehlikeye girse, yaşamını yitirse Sağlık Bakanı, AKP iktidarı bunun hesabını nasıl verecek?”

  Paylaşın Haberdar edin  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ

  Daha fazla Haberler 2019, İzmir Önemli haber, İzmir'in Sorunları
  İzmir’de 19 Mayıs Kutlamaları Nasıl Olacak?

  İzmir’de Bir Ormanlık Daha Yok Olacak

  İzmirli Belediye Başkanı

  Kapat