Hoş geldiniz 10.06.2023

İzmir’in Silületini Bozuyor Tartışması Yeniden Alevlendi!

İzmir’in Silületini Bozuyor Tartışması Yeniden Alevlendi!

İzmir Konak’ta Zorlu Holding, planları üç kez mahkemeden dönen 250 metre uzunluğunda 60 katlı Zorlu  Gökdelen inşaatı için ruhsat aldı. Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül’den henüz inşaata için henüz planlanmıyor dese de gökdelen İzmir’in görünüşü bozacağı endişesi büyük tartışmalara neden oldu!

PASSTEL AVM ve tütün depolarının bulunduğu alana yapılacak olan Zorlu Gökdelen’in geçmişi 2008 yılına dayanıyor. 2008’de Ali Muzzaffer Tunçağ’ın başkan olduğu dönemde Konak Belediyesi’ne yapılan başvuru, Belediye Meclisi’nden onay aldı.10 Kasım 2008’de sunulduğu İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde imar planı onaylandı. Daha sonra Hakan Tartan ve Sema Pekdaş’ın başkanlıkları döneminde ise proje sessizliğe gömüldü ve şimdi yeniden kentin gündemine düştü.

TEPKİLERE VAR!

Gökdelen’in Körfez silüetini bozarak 146 metre yüksekliğiyle Kadifekale’den bile yüksek görenecek olması tepki çekiyor!  Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İzmir Şubesi Başkanı Özlem Şenyol Kocaer, projenin bir kent suçu olduğuna  söylemişti. Kocaer konuyla ilgili şunları söyledi

, “Tescilli yapının karşısında olan parsellere ilişkin koruma kurulunun bazı kısıtlamaları var. Yani, şehrin siluetini bozmaması, tescilli yapının yüksekliğini geçmemesi gibi. Bu yönüyle ve bu alandaki trafik yükünü arttıracak ve parsel bazlı ayrıcalıklı bir imar hakkı getirilmesi gerekçeleri ile iptal edilmesi yönünde davalarımız oldu. İptal edildi ancak sonra tekrar plan değişikliği oldu. Bir de bu alan Alsancak bölgesinin 5 bin planları içerisinde kalan bir parsel. Üst ölçekte geçtiğimiz yıllarda Kültürpark’ın yanındaki Basmane çukurundaki gerçekleşecek plan projenin de içinde olduğu büyük bir alanın planları tekrar değişti. Bu alan da o plan içerisindeydi. O davamız sonuçlandı ve 2018 yılında iptal edildi. Sonrasında Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar bir 5 bin plan yapıldı. Şu anda planlar 2019 başından beri yürürlükte. Bu planın yürürlükte olması bir taraftan da ruhsat başvurularını gündeme getirmişti.” açıklamasını yapmıştı.

“Konak’ın ne alt yapısı ne de trafiği bu yoğunluktaki bir projeyi kaldırmaz!”

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise konun içine sinmdeğini söyelerek

; “İzmir’in kalbine saplanan bir hançer gibi. İzmir’de yüksek yapılar için ayrılmış bölgeler var. Yüksek projeler için bu bölgelerin kullanılması gerekiyor. Kaldı ki Konak’ın ne alt yapısı ne de trafiği bu yoğunluktaki bir projeyi kaldırmaz.”demişti.

Zorlu  CEO’su Ömer Yüngül de tartışmalara dahil oldu.Yüngül projeyi savunarak şunları söyledi:

“Projenin her şeyi hazır. Ancak ne zaman başlayacağımız belli değil. Yapı 60 katlı değil. İster 150 kat yaparsın, istersen 2 kat yaparsın. Oradaki emsali uygulayacağız. Ama 60 kat diye bir şey yok” dedi.

İlginç Açıklama!

Konuyla ilgili ilginç bir açıklama da geldi .İş insanı Kemal Zorlu da, bu arazinin kendilerinin olmadığını ancak isim benzerliğinden dolayı herkesin kendilerini aradığını fakat bu projeyle bir alakalarının bulunmadığını açıkladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ