Hoş geldiniz 02.08.2021

İzmirli Doktor: Pandemi En Az Üç Yıl Sürer

İzmirli Doktor: Pandemi En Az Üç Yıl Sürer

İzmirli Doktor açıklamalarıyla dikkat çekmeye devam ediyor. Pandemiyle ilgili son açıklaması korkutan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, aşılamanın yetersiz olduğunu ve pandeminin en az üç yıl süreceğini söyledi.

İşte o açıklamalar:

“Aşı pandemiyle mücadelenin en önemli silahlarından biri. Aşılama süreci sayın bakanımızın ilk açıklamasına göre 11 Aralık’ta başlayacaktı. Ancak aşılama 14 Ocak’ta başlanabildi. Yaklaşık 20 günde 2 milyon 500 bin kişi aşılandı. Orantıladığımız zaman bir ay içerisinde en iyi ihtimalle 4 milyon kişi aşılanacak. Bunun ikinci dozları var. Toplumsal bağışıklık için en az 120-130 milyon doza ihtiyaç var. Yani nüfusun 65 milyonunu aşılarsak, iki doz ihtiyaç olacağından 130 milyon gerek. Siz ayda 4 milyon yaparsanız yılda 48 milyon doz yapar. 130 milyona ulaşmak 3 yıl falan sürer. dolayısıyla bu hızla erken dönemde toplumsal bağışıklık sağlamak mümkün değil” dedi.

Aşıların yeterli hızla gelmediğine dikkat çeken Çamlı konuşmasının devamında şunları söyledi;

“Biz 20 günde 2 buçuk milyon doz aşıladık ki bunun da yaklaşık bir milyona yakını sağlık çalışanı. Sağlık çalışanları bulundukları kurumlarda çok hızlı aşılandılar. Vatandaş aşılanmasına geçince hız daha da düştü. Bu 2 buçuk milyonun 1 milyonu 4-5 günde yapıldı. Sonrası çok daha ağır ilerledi. İlçe sağlık müdürlüklerinden aile sağlık merkezlerine aşı ulaşımında sıkıntı var. Aşılar yeterince hızlı gelmiyor”

Toplumun kaygı duyduğunu da dile getiren Çamlı;

“Toplumsal bağışıklık için gerekli 130 milyon dozun 50 milyonunun Çin’den sipariş edildiğini biliyoruz. Kalan 70-80 milyonun ne zaman, nasıl temin edileceği belli değil. Bununla ilgili detayların şeffaf bir şekilde paylaşılmasını istiyoruz. Görüşmeler de durumda varsa anlaşmalar. Tüm bunların şeffaf şekilde paylaşılmasını istiyoruz. Vatandaşta bir tedirginlik var. Aşı olamayacağım kaygısı var. Şu ana kadar sipariş edildiği söylenen 50 milyon doz 25 milyon vatandaşa karşılık gelecek. Geri kalanlar için ne yapılacak. Bu sorunun cevaplanması gerek.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ