Hoş geldiniz 31.03.2023

Menemen Tarım Sulama Kanalları Zehir Saçıyor! Yediklerimiz Kirlenmiş Olabilir!

Menemen Tarım Sulama Kanalları Zehir Saçıyor! Yediklerimiz Kirlenmiş Olabilir!

Menemen ve Foça ilçelerinin tarım sulama kanallardaki kirlilik ciddi boyutlara ulaştı. Aşırı kirlilik yüzünden tarımsal sulama mümkün değil ve daha kötüsü zehirlenmiş sular yediklerimize karışmış olabilir!

 

Menemen‘deki sulama kanallarında, geçen 17 Eylül’de kirlilik ve toplu balık ölümleri görüldü. Başta sazan olmak üzere tatlı su balığı ölümlerinin daha çok kanal kapaklarının bulunduğu noktalarda yoğunlaştığı dikkati çekti.  Durumun ciddiyetini yerinde gören Foça Zeytinyağı Kooperatifi ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ercan Yüksektepe, yetkililerden acil önlem almalarını isteyip, üreticilerden de tarım arazileri için zararlı olan ve insan sağlığı için tehlike oluşturma ihtimali yüksek olan bu suyun kullanılmaması uyarılarında bulundu.

Yağmurlar yağsın da ekim yapalım

Foça Ziraat Odası Başkanı Saim Demirbaş konuyla ilgili şunları söyledi :

“Ancak, kirlilik devam ettiği için sulama suyu olarak kanallardan çok zorunlu olmadıkça su almıyoruz. Bazı üyelerimiz, artezyen kuyusu açmak için kredi derdine düştü. Her bakımdan zorluk yaşıyoruz. 15 günden beri gelen bu kirli sular yüzünden ovamız çok kötü durumda. Tarlalarımız ıspanak, pırasa, brokoli ekmek için ekime hazır. Ama üretici bir türlü ekim yapamıyor. ‘Yağmurlar yağsın da ekim yapalım’ diye bekliyoruz. Yoksa sulama kanalından gelen pis suyla tarla sulanıp, yetiştirilen ürünler insanlara yedirilmez. Bu suda zaten mahsül de yetişmez. Beş yıldan beri sulama kanalında bu kadar kötü su görmedim. İlk defa bu kadar kirlilik görüyorum. Yetkililerden hiçbir açıklama yok. İşlem yok.  Menemen DSİ Müdürü’nü bu nedenle görevden aldıklarını, yeni müdürün 3 gün önce göreve başladığını biliyoruz” dedi.

Sonra bakacağız kasım, aralık ayında İstanbul’da Ispanak 10-15 lira olmuş

Barajın kapaklarının ağustos ayı sonunda kapatıldığını ve 5 yıldır sorunun ve kirliliğin büyüyerek devam ettiğini söyleyen Demirbaş konuşmasına şöyle devam etti :

“Eylül ayı boyunca bu su boşa akıyor. Çiftçi suyu kullanamadığı için gelen su komple denize gidiyor. Bu suda kurbağalar bile zor yaşıyor. Ben dahil pek çok üretici kuyu açmak, yeraltı damlaması döşemek için kredi derdine düştük. Ancak, bu şekilde üretim yapabiliriz. Bu süreçte, yetkililerden kanaldaki suyun temizlenmesini, bu arada destek primlerin açıklanmasını, tohuma bir çare bulunmasını istiyoruz. Bugün 5 kilo ıspanak tohumu 2 bin liradan aşağı değilr. Çiftçi bunu alacak, bu kirli suyla sulayıp ne üretecek ki?  Sonra bakacağız kasım, aralık ayında İstanbul’da Ispanak 10-15 lira olmuş.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ