Hoş geldiniz 31.03.2023

Mevlana Tepesi kaderine mi terk edildi?

Mevlana Tepesi kaderine mi terk edildi?

Buca’nın en yüksek yeri olan Tıngır Tepe’ye inşa edilen Bucalı bir yazar tarafından bir romana konu edilen ihtişamıyla göz kamaştıran ve Buca’nın simgeleri haline gelen dev Mevlana Heykeli kaderine terk edilmiş gibi duruyor. Tesislerin bakımsızlığı ve kafeteryanın uzun süredir kapalı oluşu Buca halkını üzüyor!

 

Dünyanın 3. Büyük Heykeli

2003 yılında Cemil Şebboy tarafından Mimar Ekray OKKAN’a yaptırılan heykel, 25 metrelik devasa yapısıyla dünyanın en uzun 3. büyük heykeli olma özelliğini taşıyor.  Mevlana heykeli, Buca’nın tıngır tepe mahallesinde 25 dönümlük arazide bulunmakla birlikte tesis denizden 75 metre yüksekliktedir ve Buca’yı İzmir’i tepeden gören eşsiz manzarasıyla doyumsuz göz ziyafeti sunmaktadır. Henüz gitmemiş olanların mutlaka gitmesi gerekir.

Romanlara konu olan harika yapı!

Tıngır tepedeki Mevlana heykeli gösterişi ve ihtişamıyla yeni dönem sanatçılarına ilham olmaya başladı. 2018 yılında çıkan Zeus Kitabevi’nden çıkan Yazar M. Ö. Yeşildokunuş‘un yazdığı Kalbimdeki İnci (bakınız) romanı büyük beğeni topladı ve hem Buca’yı hem de Mevlana Heykelini çok mistik bir havada anlatmasıyla dikkatleri üzerine çekti.

Mevlana Tesisleri bakımsız ve unutulamaya terk edilmiş halde!

İzmirde Bul ekibi geçtiğimiz günlerde aldığı bir duyum üzerine Mevlana tesislerini ziyarete gidip heykeli görmek istedi. Bölgeyi ziyaret ettiğimizde gördüğümüz manzara gerçekten üzücüydü. Heykelin altındaki kafeterya kapalı ve kullanılmaz haldeydi. Kafeteryanın en az 6 aydır kapalı olduğunu bilgisini edindik.(Henüz teyit etmedik.)  Büyük heykelin çevresindeki küçük heykellerden bazıları tahrip olmuş ve hatta bir tanesi kayıptı. Daha üzücü olan şeylerden biri de dev heykelin altındaki camdan odanın içinin bomboş oluşuydu. Bir zamanlar içinde minik bir müze bulunan bazı zamanlar etkinlikler için kullanılan alan da kaderine terk edilmişti. Gördüğümüz manzara bizi üzdü. Mevlana tesisleri kaderine terk edilmiş halde ve ıssız bir yer halini almıştı…

İşte Bazı fotoğrafları

Mevlana Heykeli ve tesisleri TURİZM İÇİN önemli bir fırsat!

Yapımı için milyonlarca lira para harcanan ve dünyanın 3. büyük heykeli olup romanlara konu olacak kadar sanatçılara ilham veren bu heykel neden kaderine terk edilir anlamak mümkün değil. Biz yazıyı hazırladığımız Ağustos ayında tepenin hem yerli hem de yabancı turistlerle dolması gerekirken üç beş kişinin ziyaret ettiği, gelecekte harabeye dönüşme tehlikesi taşıyan mekan olması oldukça düşündürücü. Mevlana heykeli hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek harika bir potansiyele sahip. İyi bir tanıtımla rahatlıkla Buca Belediyesi ve İzmir için gelir kaynağına düşünebileceği düşüncesindeyiz. Buca’nın eski evleri, tarihi dokusu ve yeşil alanlarıyla, Buca ve İzmir’in eşsiz manzarasıyla bütünleşen Mevlana tepesi rahatlıkla turistleri kendine çekebilir!

İzmirde Bul Mevlana Tesisleri için yapılacakları sıralıyor!

İzmirde Bul ekibi  alınacak bazı önlemler ve atılacak yeni adımlarla Mevlana Heyelkeli’nin kurtarmaktan öte Buca’mızın turizmine katkı sağlayacak bölgeye gelir getirecek bir kaynak olabileceğini düşünüyor. Tabi bunu yapabilmek için bazı sorunları ortadan kaldırmamız ve çözüme ulaştırmamız gerek. Bunları yapılabilmek için önce sorunlara değinmemiz gerek. İlk önce sorunlara değinelim. Tesisin en önemli üç sorunu olduğunu düşünüyoruz. Bu sorunlar sırasıyla ulaşım ve tanıtım, çevre ve tesis düzenlemeleri diye adlandırabiliriz:

Ulaşım sorunu ve çözümü : Mevlana Heykeli’ne belediye otobüslerine ve yerel minibüslere binerek ulaşmak zor olmasa da tesis oldukça içeride kaldığı için tesise yürümek zorunda kalıyorsunuz. Bu yürüme mesafesi oldukça zorlu ve uzun, 50 metre kadar sürüyor.  Ayrıca tesisin içeride kalışı tanıtımını oldukça zorlaştırıyor. Yapılacak şey tesislerin önünden belediye otobüslerini geçirip ulaşımı daha cazip hale getirmek olabilir. Daha cazip bir çözüm ise Buca’yı tanıtacak turistik araçlarla tesislere direk ulaşım olanağı sunmak olabilir. Ayrıca bölgede yoğun bir öğrenci nüfusunun varlığını gözardı etmemek gerekir. Gençlerin buraya kolayca ulaşımını sağlamak harika bir alternatif çözüm olabilir.Tanıtım sorunu ve çözümü: Gözlemlediğimiz kadarıyla Buca için turizm potansiyeli bulunan ve Buca’nın tanıtımına katkı sağlacak tesisler için  HİÇ BİR tanıtım yapılmıyor. Tanıtım sıfır diyebiliriz. Bölgeye turist çekilmesi ve yerli ziyaretçi çekilmesi için hiçbir çaba yok. Mevlana Heykelini bulanlar genelde internetten buluyor veya tavsiye üzerine geliyor. Bunların dışında yerel sanatçıların yazdıkları eserler (Kalbimdeki İnci vs) katkı sağlıyor ancak bu basit katkılar dışında ciddi şekilde bir tanıtım yok hatta hiç yok.

Peki tanıtım için ne yapılabilir? Öncelikle ulaşımın kolaylaşmasının başlı başına bir tanıtım olduğunu söyleyip yapılacakları sıralayalım. Tanıtım için yapılacak en önemli şey bizce Buca içinde kurulacak minik tanıtım ofisleriyle heykelin ve diğer tarihi yerlerin tanıtılması olabilir. Bunların dışında Buca İlçesinde “Mevlana Heykeline Gittiniz mi?” soracak konulacak minik pankartlar. Bölgeye giden otobüslerin camlarına yapıştırılacak reklamlar büyük etki yaratabilir. Bunların dışında heykelde düzenlenecek etkinlikler ve sanatsal organizasyonlar yine tanıtım sorununu çözebilir.  Unutmadan bizce tanıtım için büyük paralar harcanmak istenmiyorsa  Bucamıza giden belediye otobüslerinde Mevlana Heykeli’ni tanıtan büyük reklamlar olması bile çok şeyi değişterebilir. Yapmak zor değil. Tanıtım konusunda çok şey yapılabilir yeter ki isteyelim.

Çevre ve tesis sorunu : Tesisin cazip halde olmasının bir diğer nedeni de çevre ve tesis sorunu diyebiliriz. Geçmişte tesislerin altında yer alan ve şu anda kapalı olan tesisler her daim yetersizdi. Eğer heykele ziyaretçi akını düşünülüyorsa heykel dışında da tesislere mutlaka yatırım yapılıp ilgi çekici hale getirilmeli. Bunun dışında diğer sorun ne yazık ki çevre. Heykelin bulunduğu konumun Buca’yı ve İzmir’i tepeden görmesi ve harika manzarası olmasına karşın  çevresinde yoğun insan trafiği yaratacak yapıların bulunmaması büyük bir dezavantaj. Heykelin çevresine yakın bir yere avm kurulması veya üniversite binası olması, sanatsal etkinlikler için yapılar inşa edilmesi büyük fark yaratacaktır. Ağaçlar kesilmeden doku bozulmadan yeni yapılarla mutlaka yeni düzenlemeler mutlak yapılmalı. Halkı buraya çekecek yeni binalar yapılmalıdır.

 

Erhan Kılıç Mutlaka Bir şeyler Yapmalı!

 

İzmirde Bul ekibi olarak bu haberin sayın belediye başkanımız Erhan Kılıç’a ulaştırılmasını önemle rica ediyoruz. Bu haberi okuyan başkanımız, iminiz ki bu konuya duyarsız kalmayacak ve Buca’nın simge ve turistik yapısını koruyacak hatta tanıtıp bölgeye değer sağlayacak bir yapı haline dönüştürecektir. Yeter ki Bucalılar bu habere duyarsız kalmayıp hiç değilse sosyal medya sayfalarında paylaşsınlar…

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ