Hoş geldiniz 10.06.2023

Tunç Soyer Girişimcilik Merkezi Kuruyor

Tunç Soyer Girişimcilik Merkezi Kuruyor

Büyükşehir Belediyesi, kentteki girişimciliğin arttırılması , girişimcilik ve girişim mentorluğu alanlarında eğitimlerin verilmesi ve girişimci gençlere yönelik ortak çalışma alanı sağlanması amacıyla Girişimcilik Merkezi kurma kararı aldı. Proje kapsamında, ilgili eğitimlerin verilmesi konusunda TÜSİAD da teknik bilgi paylaşımında bulunacak.  İki kurum arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Soyer İnterneten üzerinden konuyla ilgili katıldığı toplantıda şunları söyledi,

“Önümüzde ulaşımdan sağlığa, tarımdan enerji verimliliğine kadar hepsi de son derece heyecan verici başlıklar var. Her biri üzerinde hakikaten çalışmayı çok arzu ediyoruz”

Tarımın önemine vurgu yapan ve öncelik tarımda olmalı diyen soyer

, “Başka bir tarım mümkündür, diyerek yola çıktık. Bu sloganın arka planında tarımda verimliliğin artırılması meselesi var. Bu hem kırsal bölgeden kente göçün önünü kesecek, o kadim kültürün yaşanmasına öncelik verecek hem bu bereketli toprakların hak ettiği şekilde değerlendirilmesine imkan verecek, hem de çıkan ürünlerin katma değerini büyüterek pazarlama kabiliyetini arttıracak süreçler içeriyor. Bunu belki de enerji verimliliğiyle birlikte düşünmekte fayda var. Eğer burada enerji verimliliğini artıracak bir takım çalışmalarla, tarımdaki üretim verimliliğini artıracak ve katma değerini yükseltecek inovatif çalışmaları bir arada düşünme imkanı yaratabilirsek o bütünselliği de korumuş oluruz. Net olarak söyleyeyim, en azından ilk 9 aylık çalışma dönemi açısından bizim tercihimiz tarımdan yana olur” dedi.

 

Toplantıda konuşan, Lojistik ve gıda vurgusu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe ise lojistik ve gıdanın önemine değinerek,

“Ben gençlerin daha fazla ilgi duyduğu iki alanı ve bu pandemi sürecini birleştirmek gerektiğini düşünüyorum. Birisi bu pandemi süreci bize gösterdi ki yeri geliyor evimize kapanıyoruz, alışveriş yapamıyoruz. Evimize bir malzemenin getirilmesi, lojistiği, kargosu hiç olmadığı kadar önemli bir hal aldı. Biz de bu lojistik ile ilgili de kendimiz Grand Plaza şirketimiz üzerinden, Süt Kuzusu ekibimizle kıymetli bir lojistik işi yaptık. Bunun daha iyi çalışma alanları da var. Lojistik ve yazılım alanları önemli” dedi.

Girişimcilik Merkezi nasıl çalışacak?

Merkezin hedefi  temel girişimcilik eğitimleri, iş geliştirme, mentorluk hizmeti ve seminerler düzenleyerek İzmir’deki aktivitelere yön vermek olacak . Merkezin diğer hedefi ise İzmir eko sisteminin büyümesini sağlamak olacak.  Kentin önceliklerinin belirlenmesi ve bu önceliklere yönelik yatırım olanakları sağlanması da yapılacaklar arasında…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ