Hoş geldiniz 02.08.2021

Tunç Soyer, İzmir’deki Kuraklıkla Savaşacak!

Tunç Soyer, İzmir’deki Kuraklıkla Savaşacak!

Özellikle 2020 yılında Türkiye çapında başlayan kuraklık İzmir’i de vurdu. Barajlardaki su seviyesi azalırken Tunç Soyer, kuraklıkla mücadele için kolları sıvadı!

Tunç Soyer,  İzmir’deki  ziraat başkanlarıyla çevrim içi toplantı yaparak susuzluk tehdinin arttığını ve suyun en çok tarımda kullanıldığına dikkat çekti.

İşte o toplantıdan açıklamalar;

“Bu durumu kendi kendimize yarattık” diyerek sözlerine başlaya Başkan Soyer, özellikle kırsalda yaşanan susuzluğun, sadece kuraklığın yarattığı bir sorun olmadığını, suyun tarımda hoyratça kullanılmasının etkisinin büyük olduğunu söyledi.

“10 sene öncesine kadar 5-6 metreden su çekiyorduk, şimdi 300 metrede su bulamıyoruz. Yağmur yağmadığı için değil suyu hoyratça kullandığımız ve doğru ürünler yetiştirmediğimiz için bu noktaya geldik. Şimdi ‘doğru ürün nedir, ne kadar dikilmelidir’ bunlara kafa yormaya başladık. Biraz uzun soluklu bir yolculuk belki ama bizim tarımla ilgili esas önceliğimiz suyu tasarruflu kullanmak olacak” diye konuştu.

Tarımda su süketimiyle konuşan başkan soyer şunları söyledi ;

“Türkiye’de su tüketiminin yüzde 78’i tarımda kullanılıyor. Yüzde 12’si sanayide, evsel kullanım ise sadece yüzde 10 düzeyinde. İzmir ve havzalarımızda su sorunu yaşıyorsak tarımsal üretimle ilgili yeni bir planlamaya ihtiyacımız var demektir. Yoksa 300 değil 400 metrede de su bulamayacak hale geleceğiz. Barajlarımızdaki geçen seneye göre büyük düşüşler önümüzdeki yıllarda daha da artabilir. Bizim radikal kararlar ve çözümler üretmemiz gerekiyor. Bunu da el birliğiyle yaparsak olur.”

Bazı bitkilerin çok su tükettiğine dikkat çeken Tunç Soyer, özellikle hayvan besini olarak geniş bir üretim alanına sahip silajlık mısırda tek bir mısır bitkisinin büyümek için 84 litre su harcadığına dikkat çeken Başkan Tunç Soyer, bu nedenle silaj yerine daha az su tüketen fiğ ekimine ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

Soyer Konuşmasının devamında“Önümüzdeki zor dönemi atlatmanın yolu buradan geçiyor. Önümüzdeki günlerde arkadaşlarımın yapacağı çalışmalarda hangi havzada, ne kadar üretime, ne kadar destek vereceğiz bunları netleştirmiş olacağız. Ürün desenini yeniden çalışmaya başlıyoruz. İnşallah önümüzdeki nesillere çölleşmiş değil ürünleri çok daha çeşitlenmiş, güçlenmiş bir memleket bırakacağız” dedi. Başkan Soyer, geçtiğimiz yaz, tarlada kalan ürünleri alarak tüketiciyle dayanışma oluşturduklarını, hasat desteği verdiklerini, yem, ilaç, tohum, araç desteğiyle üreticinin yanında durduklarını hatırlattı, “Pandemiyle büyüyen krizde tarımsal üretim yapanların en az etkilenmesi için elimizden gelen tüm olanakları kullandık. Önümüzdeki üretim sezonda da üreticinin yanında olacağız. Siz hiç merak etmeyin, üretmeye devam edin. Çünkü çiftçi üretmeyi bırakırsa, yaşam da olmaz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ