Hoş geldiniz 27.09.2021

Tunç Soyer, Ödüllü Seçim Vaadi Portakal Vadisini Hayata Geçiriyor

Tunç Soyer, Ödüllü Seçim Vaadi Portakal Vadisini Hayata Geçiriyor

Tunç Soyer, Ödüllü seçim projesi portakal vadisini hayata geçirmek için kolları sıvadı!

 

Belediyecilik faaliyetlerinde “Doğaya rağmen değil doğayla birlikte İzmir” sloganı ve yeşil İzmir sloganıyla yola çıkan Başkanı Tunç Soyer, daha yaşanabilir ve daha yeşil bir İzmir çalışmalarını sürdüyüro. “Sign of the City Awards”ta (Şehirlerin İmzası Ödülleri) en iyi kentsel tasarım dalında birinciliğe layık görülen Portakal Vadisi projesinde yapım çalışmaları başladı. Buca’da Tınaztepe Mahallesi’nde Kültürpark’ın yarısı büyüklüğünde 200 bin metrekarelik alan İzmirliler için harika bir nefes alma alanı olacak.

Spor, sağlık, kültür ….

Portakal vadisinde 23 adet ahşap teras, 2 kilometrelik bisiklet ve koşu yolu, yaklaşık yüz bin metrekarelik çayır alanı, 2,8 kilometre uzunluğunda patika yol, 5 bin metrekarelik çim alan, gölet, 218 araçlık otopark, piknik ve çocuk oyun alanları, restoran yer alıyor. Vadiye 45 türde 57 bin çalı ve 28 türde 3 bin 105 ağaç dikilecek. “Farklı yaş, cinsiyet ve yetiye sahip yurttaşların bir araya geleceği terapi bahçelerinde çocuklar ile yetişkinlerin de birlikte vakit geçirmesi sağlanacak.

Sürdürülebilir çevre ve Ekolojik Park!

Güneş enerjisi kullanılarak tesisisin elektrik ihtiyacının yüzde 26’sı sağlanacak ve böylece tesisin enerjisi doğadan alınmış olacak.  Ayrıcı yağmur suyu toplanarak göletlerde ve kuru dere yatağında kullanılacak. Kazı ve dolgu alanı yaratmadan doğayla tam uyumlu bir mimari ve peyzaj düzenlemesi yapılacak.

Ödüllü proje
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Portakal Vadisi Rekreasyon Alanı projesi “Sign of the City Awards 2019”un yanı sıra yine 2019’da Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu kapsamındaki “En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması”nda Sürdürülebilir Çevre dalında da ödül almıştı.

Mayıs Ayında BitecekPortakal Vadisi 26,6 milyon liralık yatırımla 2022 yılının Mayıs ayında tamamlanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ