Hoş geldiniz 31.03.2023

Tunç Soyer’den Pandemiden Zarar Gören İzmirli Sanatçılara İkili Eylem Planı ve Destek!

Tunç Soyer’den Pandemiden Zarar Gören İzmirli Sanatçılara İkili Eylem Planı ve Destek!

Tunç Soyer, Pandemi nedeniyle işini yapamaz gelen sanatçılara destek için eylem planı hazırladı.  İşte ayrıntılar;

Planla ilgili konuşan Tunç Soyer,  dayanışma için sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket ettiklerini söyleyerek şunları söyledi;

“Birlikte yaptığımız anket araştırmasında pandemi öncesi dönemde asgari ücret ve üzerinde gelir sahibi olan yereldeki kültür-sanat üreticilerimizin yaklaşık yüzde 64’ünün aylık gelirinin bin TL’nin altına düştüğünü gördük. Bu durumu normale döndürmek için iki kademeli bir eylem planı hazırladık. Ana hedefimiz kültür ve sanat üretiminin devam etmesi” dedi.

Birinci eylem planının hijyen önlemleri alınarak yapılabilecek dijital ve gezici etkinlikler ile üretimin devam Soyer, ikinci eylem planı için şunları söyledi;

“İkinci eylem planımız ise kültür-sanat üreticilerimizin Kültür Ofisi Masamızın yönlendirmesiyle sosyal yardım taleplerinin karşılanması olacak. Bu dayanışmaya 100 müzisyenle başladık ve pandemiden etkilenen tüm sanat üreticilerimizle bu ağı büyüteceğiz” şeklinde konuştu.

Başkan Soyer geçmiş çalışmalarını hatırlarak şunları söyledi,

“Bu kapsamda pandeminin başlangıcında kültür-sanat üretimini desteklemek için altı maddelik bir yol haritası oluşturduk. 13 Mayıs 2020’de bu yol haritasıyla sanatın tüm dallarında sürdürülebilirliği devam ettirmek için destek çalışmalarımıza başladık. İzmir’de sahneleri bulunan özel tiyatrolardan 2 bin 500’ün üzerinde tiyatro bileti satın aldık, tiyatro gösterimleri için salonlarımızın kiralarını yarı yarıya düşürdük, Sofita İzmir projesinde 56 tiyatroyla söyleşi yaptık ve 38’inci İzmir Tiyatro Günleri’nde 91 oyunu dijital olarak İzmirTube üzerinden yayınlayarak binlerce tiyatro emektarına 2 milyon TL’nin üzerinde katkı sağladık. Eğitimlerle birlikte müzik sektörüne 3 milyon TL’nin üzerinde, yereldeki sinema sektörüne 1 milyon TL’nin üzerinde, plastik sanatlara ise 1,5 milyon TL’nin üzerinde katkı sağladık” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ