Hoş geldiniz 11.05.2021

Tunç Soyer’in İlk 100 Günü Nasıl Geçti?

Tunç Soyer’in İlk 100 Günü Nasıl Geçti?

Göreve geldiği günden itibaren başarılı işler yapan Tunç Soyer, İlk 100 Gününde neler yaptı? İşte Tunç Soyer ve ilk 100 günü…

Halk Taşıt Büyük Fark Yarattı!

Ulaşımı rahatlamak isteyen İzmir Büyük Şehir Belediye başkanı Tunç Soyer, ilk adımını halk ulaşım uygulamasıyla attı.  Halk Ulaşım Seferberliği’nin ilk adımı olarak “Baykuş Seferleri” uygulaması hayata geçirildi, gece de ulaşım imkanı sağlandı. “Halk Taşıt” uygulamasıyla, sabah 05.00-07.00, akşam 19.00-20.00 saatleri arasında toplu ulaşım araçları yüzde 50 indirimli tarifeye geçti. 0-5 yaş arası çocuğu bulunan sosyal destek kapsamındaki dar gelirli ailelere de ayda 10 binişlik ulaşım kartı verilmesi kararlaştırıldı. Halk Taşıt uygulaması muhtarlara da yansıdı. Başkan Soyer’in talimatıyla kentte görev yapan muhtarlar için toplu ulaşım, mesai saatleri içinde ücretsiz hale getirildi.

Yeni Metro Hatları!

Soyer, Altınyol’un sahil tarafının genişletilerek 3 şeritten 4 şeride çıkarılmasıyla ilgili çalışmaları ve 28 kilometre uzunluğundaki Adnan Menderes Havalimanı-Karabağlar-Halkapınar metro hattının proje hazırlıklarını da başlattı. Temmuz ayında ise ulaşımla ilgili büyük bir müjde geldi. 18 aydır Ankara’dan onay bekleyen İzmir’in öncelikli toplu ulaşım projesi Buca Metrosu, yatırım programına alındı. İhale sürecinin tamamlanmasından sonra önümüzdeki yıl inşaat çalışmalarına başlanacak ve beş yıl içinde Buca Metrosu hizmete açılacak. Seçim öncesinde “İzmir ekonomisine kadın ele değecek” diyen Soyer, 100 kadın otobüs şofür; istihdam etmek üzere çağrı yaparak kadınların ön plana çıkacağının da altını çizmiş oldu.

Suda indirim

İzmirlilerin bütçesine katkıda bulunmak amacıyla İzmirlilerin bütçesine katkıda bulunmak ve su tasarrufu sağlamak amacıyla üç kademeli su tarifesine geçilmesini sağlayan Soyer, suyun birim fiyatını da düşürdü.

Kadifekale!

İzmir’i tarımsal kalkınmanın başkenti haline getirmek üzere önemli adımlar atan ve göreve geldiğinde ilk büyük toplantısını 105 tarımsal kalkınma kooperatifinin yöneticileriyle yapan Soyer, Süt Kuzusu projesini büyütmek için Bergama’daki tarım kooperatiflerinin yetkilileriyle bir araya geldi. Kadifekaleli kadınları içine alan bir kooperatif kurmak için çalışma başlatan Başkan, 30 ilçede üretici pazarı açma hedefinin ilk adımını ise yine Kadifekale de attı. 20 Temmuz’dan itibaren her cumartesi Kadifekale’de Pagos Üretici Pazarı kurulacak.

Demokrasi Şenliği!

Tunç Soyer, halkı yönetime katacağını söyleyen vaatlerini tuttu, bu vaatlerini İzmir Buluşmaları ile somutlaştırdı. 17 Haziran’da Kültürpark üzerine, İzmir Buluşmaları’nın ikincisi 18 Temmuz’da İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde “Tarım ve Sağlıklı Gıdaya Erişim” başlığı altında yapıldı. Eylül ayına kadar tamamlanması planlanan ve 2020-2024 yıllarını kapsayan “stratejik plan” çalışmaları da katılımcı bir süreçle ilerliyor. Büyükşehir Belediyesi internet sitesinde açılan “İzmir İçin Bir Projem Var” sayfasından İzmirliler öneri ve projelerini iletebiliyor.

Sahadaki Başkan!

Seçim döneminde ofisinde değil sahada olacağını söyleyen başkan bu sözünü de tuttu! Bölgesel toplantıların ilkini ise Gültepe’de yaptı ve 25 mahalle muhtarıyla aynı masanın etrafında buluşarak, tüm muhtarları tek tek dinledi.
Dünyaya açılan İzmir!

Başkan Soyer, “Dünya Kenti İzmir” hedefi için baya efor sarfediyor. Brüksel’de İzmir Tanıtım Ofisi açmak üzere hazırlıklarını sürdüren ve geçtiğimiz günlerde dünyanın sayılı yerel yönetim birliklerinden Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Yönetim Kurulu’na seçilen Soyer, yurt içinde de İzmir’in stratejik konumunu güçlendiren çalışmalarını hızlandırdı.rdi.İklim Kriziyle İlgili Çalışmalar!

Tunç Soyer’in en ilginç ve Türkiye’de olmayan çalışmalarından birisi de iklim konusunda yaptığı çalışmalar oldu.  İzmir’in CHPli başkanı iklim kriziyle mücadele etmek için uzun dönemli stratejisini de şimdiden hazırlıyor. Bu kapasamda yenilebilir enerjiyi İzmir’de yaygınlaştırmak için çalışan Tunç Soyer,  İklim Değişikliği Daire Başkanlığı çatısı altında ise Yenilenebilir Enerji Şube Müdürlüğü’nün açmayı hedefliyor ve çok yakında açılacağının müjdesiniv veriyor!

Doğaya değer veren Başkan!

Tunç Soyer, İzmir ili genelinde fayton taşımacılığını durdurarak “oy hakkı olmayanların da belediyesiyiz” sözünü doğruladı. İzmir Flamingo Doğa Parkı’nın kurulması için son sürrat çalışan başkan yakında bu parkı kuracak gibi…ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ