Hoş geldiniz 10.06.2023

Tunç Soyer’in Zeus Sunağı Konusundaki Çalışmaları Korkunç Bir Gerçeği Ortaya Çıkardı

Tunç Soyer’in Zeus Sunağı  Konusundaki Çalışmaları  Korkunç Bir Gerçeği  Ortaya Çıkardı

Bergama’dan Alman mühendis Carl Humann tarafından 1868-78 yılları arasında yapılan kaçak kazılarda bulunarak hukuk dışı yollarla Berlin’e kaçırılan Zeus Sunağı’nın geri getirilmesi için yakın zamanda yeniden çalışma başlatıldı. Yeniden çalışmalarla birlikte utanç verici bir gerçek de ortaya çıktı.

Utanç verici gerçek!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sunağın geri getirilmesiyle ilgili çalışmaları ilgili konuşan Pergamon Müzesi’nin bağlı olduğu Prusya Kültür Mirası Vakfı, Bergama’da 1878’ten itibaren yapılan kazı çalışmalarının yasal olduğunu savundu ve yerel bir gazeteye şu açıklamayı yaptı,

“Tüm bu tarihi kazıların yasal olarak gerçekleştiğini gösteren belgeler hem Alman hem de Türk uzmanlar tarafından iyi bilinmektedir. Bu belgeler 2011 ve 2012’de ayrıntılı olarak yayınlanmıştır” denildi. Açıklamada, Bergama Sunağı’nın iadesinin geçmişte defalarca gündeme geldiği ancak bugüne kadar eserin iadesi için Türkiye’den resmi bir talep yapılmadığı kaydedildi.”

Eğer yapılan açıklama doğruysa sunağın getirilmemesinin en önemli siyasi boşluk. Bu siyasi boşluk da Tunç Soyer sayesinde ortaya çıkmış oldu. Konuyla ilgili diğer ilginç bilgi ise Alman bakanların sessiz kalması oldu.

 

İADE EDİLMESİNİ BEKLİYORUZ

Tapınağın iadesiyle ilgili değerlenme yapan Bergama Belediye Başkanı Sefa Taşkın şunları söyledi :, “Biz 1991 yılında başladığımız çalışmalarda kamuoyu oluşturmayı amaçladık. Resmi başvurular Bakanlık nezdinde yapılır. Sivil toplum olarak Kültür ve Turizm Bakanlığımızın böyle bir başvuruyu yapmasını bekliyoruz. Prusya Kültür Mirası Vakfı da böyle bir yanıt veriyorsa kendilerinden resmi başvuru yapılınca eserin iade etmelerini bekliyoruz.Bergama aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan bir şehirdir. UNESCO’nun da burada desteği alınmalı. 21’nci yüzyılın başlangıcında tarihi eserlerin anavatanına getirilmesiyle ilgili dünyaya örnek olacak bir karar verilmesini sağlamalıyız” dedi.

Bergama Belediye Başkanı Taşkın Zeus Sunağı iadesiyle ilgili yetkilileri göreve çağırırken Tunç Soyer’in ortaya çıkardığı korkunç gerçek Türk medyasında pek yankı bulmadı ve tartışılmadı. Bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mustafa Tırpancı dedi ki:

    Meslekdaşım eski Bergama belediye başkanı sn.Seda TAŞKININ bu konudaki emeği ve çabası takdire sayandir, çok emek vermiştir ancak başarılı olamadı çok ses getirmiştir Turkiyede ve Alnanyada talep yoksa o günkü yönetimin ve bakanlığın hatasıdır.

BİR YORUM YAZ