Hoş geldiniz 10.06.2023

Turuncu Bayram Türkiye’ye Örnek Olacak!

Turuncu Bayram Türkiye’ye Örnek Olacak!

Bu yıl Seferihisar’da 20’ncisi düzenlenen Mandalina Şenliği’nde birbirinden önemli mesajlar vardı. Törene katılan Tunç Soyer verdiği mesajlarla bütün ilgiyi üzerine topladı. Ayrıntılar haberimizde…

İzmir Seferihisar‘da bu yıl 20’ncisi düzenlenen Mandalina Şenliği, oldukça iyi geçti ve gelecek için önemli önemli mesajlar verildi. Şenliğe İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Bayraklı Belediye BaşkanıSerdar Sandal, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir milletvekilleri Kani Beko, Atilla Sertel, Tacettin Bayır da korteje katıldı.

 

 “Mandalinanın yere dökülerek çürümeye başladığını görmüştük”

Başkan Tunç Soyer konuşmasının başlangıcında Seferihisarla ilgili şunları söyledi:

: “2009’da burada göreve geldiğimizde; mandalina üreticisinin üretmekten vazgeçtiği, ürününü satamadığı ve mandalinanın yere dökülerek çürümeye başladığını görmüştük. Bu nedenle Seferihisar Belediye Başkanı iken arkadaşlarımızla hemen bir üretici birliği kurmuş, ürünü beraber işleyip, beraber pazarlamıştık. Mandalina İşleme ve Paketleme Tesisi satın alarak, aradan aracıları çıkararak, bu tesisi birliğe devretmiştik. Kadınlarımız mandalinanın pestilini, reçelini marmeladını yapmaya başlamışlardı. Bu olağanüstü ürünle daha çok şey yapılabileceğini farkettik” dedi.

Tunç Soyer Seferihisar

Ortak bir pazarlama ve dayanışma ağı oluşturmak için önemli bir adım attık

Seferihisar’da yapılanların ve Turuncu Bayramın Türkiye’ye Örnek olacağını söyleyen Tunç Soyer sözlerine şu şekilde devam etti: “Bugün buraya 11 büyükşehir belediyemizin bürokratlarının yer aldığı ve tarımla ilgili ortak çalışmalar yürütmeyi hedeflediğimiz çalıştaydan geldik. 40 milyonun yaşadığı 11 büyükşehirimiz ile üreticilerimizin ürünlerini bu kentlerde yaşayan vatandaşlarımızla aracısız buluşturacağımız, ortak bir pazarlama ve dayanışma ağı oluşturmak için önemli bir adım attık. Hedefimize ulaştığımızda Seferihisar’ın mandalinası, Urla’nın enginarı, Kavacık’ın üzümü, Beydağ’ın kestanesi, Güzelbahçe’nin bardacığı, Kemalpaşa’nın kirazı, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ülkemizin tüm şehirlerinde, doğrudan insanlarımızla buluşacak.”

Seferihisar mandalinası tarih, kültür ve ekonomi yani her şey demek

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Seferihisar mandalinası tarih, kültür ve ekonomi yani her şey demek. Turuncu bayramımız aslında bir direniştir. Bizi bir arada tutan değerimizdir. Mandalina piyasayı her yıl değişiyor bunlara karşılık üretmeye ayakta kalmaya devam edeceğiz” dedi.

CHP İzmir milletvekilleri Tacettin Bayır, Atilla Sertel ve Kani Beko festivalin güzel geçmesi dileğinde bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ