Hoş geldiniz 02.08.2021

Üşemezsoy Korkunç İzmir Körfezi Depremine Dikkat Çekti

Üşemezsoy Korkunç İzmir Körfezi Depremine  Dikkat Çekti

30 Ekim’de yaşanan büyük İzmir depreminin acıları hala hatırlanırken ne yazık ki deprem uzmanları bu depremden daha büyük bir deprem bekliyorlar. Geçtiğimiz günlerde yaşanan Muğla ve Datça depremleri  yürekleri ağımıza kadar getirirken Prof. Şener Üşümezsoy  Körfezde daha büyük depremlerin beklendiğine dikkat çekerek şunları söyledi;

“Ege’de olan dün ve önceki depremleri topluca ele aldığımız zaman gördüğünüz nokta;
Rodos’tan başlayıp Girit’in güneyine giden zon boyunca Ege kabuğu genişleyerek gerilmektedir.
Dün olan 5’lik deprem geçen yıl da Haziran ayında Rodos çukurundan Marmaris’in altına dalan Akdeniz kabuğunun oluşturduğu depremdir. 40-50 kilometre derindeki bu deprem tarihte büyük depremler yapmıştır. Bu olayı geçen yıl da görmüştük.”

SİSAM’DA OLUŞAN 6.9’LUK  DEPREMMMM

“Bodrum’da olan deprem de esas olarak daha önce oluşan depremlerin fay yırtılmasıdır risk taşımamaktadır.
Kuşadası’nda oluşan deprem Sisam Fayının yırtılmasıyla oluşmuştur. Onunla bağlantılı kuzeyde İzmir Körfezi’nde bir deprem oluşmuştur. Sisam’da oluşan 6.9’luk deprem Bayraklı’yı yıkmıştır. Ama İzmir depremi değildir. Körfezdeki depremin etkisi daha büyük olacak. Burada Narlıdere’den Balçova’ya ulaşan fay hattı iki yanı sarı çizgi ile gösterilen çizgiler ise Güzelbahçe fayı ve Doğanbeyli fayları ise önemli bir risk göstermemektedir.

Diğer taraftan haritada gösterdiğimiz gibi fay hatları ve neden olan depremlerin ana nedeni Girit Hendeği’nin Anadolu’nun altına dalmasıyla, Anadolu saatin tersi yöne dönmekte bu faylar, Güneybatıya doğru eğilerek genişlemektedir. Midilli, İzmir, Sisam fay hatları bu dönme sonucu oluşmuştur.”

KÖRFEZ’DE BÜYÜK BİR DEPREM BEKLENİYOR!

30 Ekim’de beklenen yaşanan depremden sonra neredeyse bütün deprem uzmanları aynı şeyi söylemekte. 30 Ekim depreminin körfez depremi olduğu belirtilmekte ve körfezde veya içinde yeni başka büyük bir deprem beklendiği dillendirilmektedir.

   
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ