Hoş geldiniz 31.03.2023

Yüzülebilir Körfeze Az Kaldı, Karşıyaka Körfez Marina İçin Hazırlıklar Tamam

Yüzülebilir Körfeze Az Kaldı, Karşıyaka Körfez Marina İçin Hazırlıklar Tamam

Tunç Soyer önderliğinde İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nun (İEKKK) 93. toplantısında İzmir Körfezi masaya yatırıldı ve İzmir’in geleceği hakkında konuşmalar dikkat çekti. Karşıyaka Körfez Marina dikkat çekici başlıktı.

Karşıyaka ve Karataş’ta Mavi Bayrak!

Toplantıda İzmir’in kişi başına arıtılan atık su miktarı ve ileri biyolojik atık su arıtma tesisi sayısı fark yarattığını söyleyen  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,

“Bu çalışmalar bugüne kadar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin imkanları ile gerçekleşti ve gerçekleşmeye devam edecektir. Körfez’in kirlenmesini önlemeye yönelik çalışmalara odaklanmış durumdayız. Dere ağızlarında dip temizleme çalışmalarının yanı sıra yağmur suyu ayrıştırma çalışmalarımız da yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu yıl ilk defa orta Körfez’de Güzelbahçe’de bir plajımız mavi bayrak aldı. Mavi bayrak biliyorsunuz uluslararası bir çevre ödülü. Temizlik, hijyen,  güvenlik ve deniz temizliği kriterleri esas alınarak  değerlendirme yapılıyor. Diliyorum ki bu istikrarlı çalışmalar sonucu Karşıyaka ve Karataş’ta ö nümüzdeki yıllarda mavi bayrağı göndere çekeceğiz” dedi!

Körfez’e kirlilik akışı En Büyük Sorun!

Soyer Körfez’deki kirlilik  ve sirkülasyon kanalı ilgili sorulara ;

“Dip temizliği konusunda çalışma artarak devam edecek fakat kanal açmak sadece kanalı açmakla biten bir süreç değil. Deniz suyunun sirküle edilmesini sağlamak için Körfez çıkışına dev pompalar ve motor konmasını gerektiren bir süreç. Hangi çapta hangi ölçekte yaparsanız yapın yetersiz kalacağını düşündük.  Biz doğanın akışına uygun dip taraması yapıp Körfez’e gelen kirliliğin önüne geçerek önceliğimizi kirletmemeye vereceğiz. Çünkü Körfez biz kirletmezsek kendi sirkülasyonu, dip dalgaları ile kendi kendini yenileyecektir.” dedi

385 Kilometrelik Yağmur Suyu Projesi..

Başkan Soyer, birleşik çalışan yağmur suyu ve kanal sistemini birbirinden ayırmak için yağmur suyu kanallarının imalatına başladıklarını, 385 kilometre uzunluğundaki yağmur suyu hattının ise proje çalışmalarının tamamlanacağını böylece körfezin kirlenmeyeceğini söyledi!

Marina Kesinlikle Yapılacak!

Körfez Marina ile ilgili konuşan  Soyer, “Körfezin cıvıl cıvıl, rengarenk olacağı günleri iple çekiyoruz.  Az kaldı.  Levent Marina’yı devraldık. Orada bir küçük adım atıyoruz. Hazırlıklar bitmek üzere. İzmir Ticaret Odası ile de mendireğin marina olarak kullanılması için girişim başlattık. Ankara’da gerekli görüşmeler İzmir Ticaret Odamız öncülüğünde devam ediyor. Dileriz yelkenliler için burayı marina olarak kullanabiliriz. Marina Körfez’in olmazsa olmazıdır. Burası da olmazsa başka çözümler bulacağız” yanıtını verdi.

Karşıyaka ile iligili olarak konuşmasında Alaybey’deki tersanenin Aliağa taşınması ve Karşıyaka İskeleye alt geçit çalışmaları gündemde yer aldı.

Alsancak’ta Trafik Yer Altına Çekilecek!

Alsancak Garı önündeki trafiğin yer altına alınması çalıştıklarını söyleyen Başkan Soyer, “Jeolojik bir takım öngörülemeyen sıkıntılar yaşadık. Bunun çözümüne yönelik de çalışıyoruz. Vazgeçmiş değiliz. Karşıyaka Çarşı ile iskeleyi birleştir ecek alt geçit için yılbaşında ihaleye çıkıyoruz. Böylece Karşıyaka Çarşısı’ndan gelen aksı denizle, denizle Karşıyaka Çarşısı’nı buluşturma imkanı bulacağız” dedi.

Refah içeren, paylaşımcı, çok sesli,  demokratik bir İzmir !

Tunç Soyer’in görev süresinin 550 gününde yaptıklarına vurgu olarak
, “Bu sunum İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin vizyonuna ve buna bağlı olarak İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nun nasıl çalışacağına dair önemli ipuçları veriyor. Bu vizyon tarımı, toprağı kirletmeyen, doğaya saygılı, nitelikli sanayi ve hizmet sektörüne vurgu yapıyor. Refah içeren, paylaşımcı, çok sesli,  demokratik bir İzmir hayali kuruyor. Bunu da hep birlikte gerçekleştirmemiz için bizlere el uzatıyor. Kurul üyelerinden de böylesi bir İzmir’e dair işbirliği talep ediyor” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ