Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

  Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

  Adet sancısı, kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan rahim kasılmalarının bireylere ağrı olarak yansıması sonucu oluşmaktadır. Bu tür ağrılar kadınların günlük yaşamını etkilememesi için basit ağrı kesiciler ile de kontrol altına alınabilirken bazen ağrı kesiciler de etki etmeyebilmektedir. Regl ağrısı birincil ve ikincil olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincil adet sancıları normal şiddette ve herhangi bir sağlık koşuluna bağlı olmadan adet dönemi sırasında veya öncesinde yaşanan sancılardır. İkincil adet sancıları ise günlük yaşamın oldukça kötü etkilendiği, hastanelerin kadın hastalıkları bölümünün yüzde 10’unu oluşturan şikâyetlerden olan, çok şiddetli ve sürekli hissedilen ağrılardır.

  Nedenleri 

  Kadınların bazen şiddetli bazen ise hafif olarak hissettikleri bu ağrıların yani rahim kasılmalarının sebebi rahim içi tabakasının atılarak yenilenmesi sırasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır. Prostaglandin maddesi, bu kasılmalar sırasında rahimde bölgesel olarak salgılanmaktadır. Bu maddenin aşırı derecede fazla veya oldukça az salgılanması adet sancılarının oluşma sebebidir


  Belirtileri

  Regl ağrısı genellikle adet görmeden önceki 24 saat içinde başlamaktadır ve âdetin başlamasıyla beraber şiddetli veya kısa süreli olarak artar veya hafifler.
  Sancı Tedavisi

  Adet döneminde en çok sorulan soru regl ağrısına ne iyi gelir? Ağrıların birincil veya altında yatan başka bir probleme bağlı olup olmadığını anlamak için detaylı bir muayene yapılmalıdır. Herhangi bir enfeksiyon ya da kist gibi bir durumu ayırt etmek için kan ve idrar tetkikleri ile ultrason incelemesi çoğu zaman gerekli olmaktadır.

  Orta şiddetli ağrılar için bölgesel ılık havlu uygulanabilir veya sıcak bir duş alınabilir. Ancak bunu yaparken kesinlikle karna direkt olarak ısı uygulanmamalıdır. İyi beslenme, B vitamini zengin yiyecekler tüketme, kuru yemiş tüketerek yağ miktarını artırma gibi yöntemler de ağrıları hafifletecek yöntemlerdendir.

  Evde yapılabilecek diğer tedavi metodlarını şu şekilde sıralamamız mümkün:

  Zencefil: Zencefil adet sancısı için etkin şekilde tarih boyunca medeniyetler tarafından kullanılmaktadır.

  Zencefil çayı hazırlayarak limon veya bal karıştırarak günde 3 bardak içmeniz sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırabilir.  Fesleğen: Fesleğeni bir bardak suda kaynatın ve bardağın ağzını kaparatak 15-20 dakika demlenmeye bırakın. Günde bir bardak için. Adet sancılarına iyi gelecektir.

  Tarçın: Tarçın adet sancısını rahatlatan antispazmodik, anticlotting ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

  Sıcak bir bardak su içine bir çay kaşığı koyarak iyice karıştırın ve kaynatın. Soğuduktan sonra bir miktar bal karıştırabilirsiniz. Günde 2-3 bardak için. Adet sancılarını iyi gelecektir.

  RezeneÇayı: Rezene, spazm fitoöstrojenik ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı sırayla kramp, kas ağrıları ve adet sancılarına iyi gelmektedir.

  Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı rezene tohumu koyun ve 5 dakika ateşte kaynatın.  Soğuduktan sonra bir çay kaşığı bal ekleyin ve günde 2-3 kere tüketin. Rezene çayı adet sancılarını giderecektir.

  Papatya Çayı: Papatya çayı adet sancılarını gidermenin yanında papatya çayı rahimi dinlendiren anti-inflamatuar ve antispazmodik özellikleri vardır.

  Bir demliğe yarım poşet kurumuş papatya çayını dökün ve 15 dakika boyunca kaynatın. İçmeden önce bal veya limon karıştırabilirsiniz.  Papatya çayı aynı zamanda sinirlilik halini ve diğer psikolojik sendromları azalttığı söylenir.

  Maydonoz: Maydanoz adet sürecini uyarıcı ve adet sancılarını gidermede son derece etkili olan iki bileşik olan apiol ve myristicin içerir. Ayrıca düzensiz adet döngülerini düzenlemeye yardımcı olur.

  Günde İki Bardak Çaya içilir…

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ
  Daha fazla Sağlık
  Tansiyon Düşüklüğü nedir?Neler iyi gelir?

  Anason Çayının Faydaları

  Papatya Çayı Nelere İyi geliyor?

  Kapat