Hoş geldiniz 11.05.2021

Deprem Uzmanı, Gelecekte İzmir İçi Büyük Bir Deprem Olacağını Söyledi!

Deprem Uzmanı, Gelecekte İzmir İçi Büyük Bir Deprem Olacağını Söyledi!

Yerel bir internet gazetesi olan İz Gazeteye Konuşan Ahmet Ercan gelecekte İzmir içinde büyük bir olacağını ve yıkımın daha korkunç olacağını söyledi. İşte o haber:

40 ATOM BOMBASI …

İzgazete’de Tugay Can’ın sunduğu Deprem Özel yayınına katılan Deprem Bilimci Övgün Ahmet Ercan  Ercan, 30 Ekim Seferihisar depremi için şunları söyledi ;

“Böyle durumlarda yurttaşın bir şey yapması, karar vermesi son derece zor. Bence İzmir Büyükşehir Belediyesi de özel kuruluşlardan hizmet alarak özellikle Bayraklı bölgesinde tüm yapıların incelenmesi gerekiyor. Yıkımın olduğu yer eski Halkapınar Gölü’nün olduğu bölge. Bu göl 180 yılında kurumuştur ve daha sonra mahalleşmiştir. Oradaki yerin sarsıntıyı büyütme katsayısı yaklaşık 4 büyüklüğünde bir büyütmesi var. Bu bir İzmir depremi değil. Aslında Sisam depremi. İzmir’i etkileyecek depremler hangileridir diye sorulduğunda, başlangıç olarak Midilli, Karaburun, Foça üçgeni diye söylemiştim. 2017 yılında Midilli depremi olarak gerçekleşti. Diğer yer olarak da Sisam’ın Kuzeybatısı diye söylemiştim. 30 Ekim’de olan deprem de bu. Depremin büyüklüğü 6,6 değil 7’dir. Şiddeti ise 9’dur. Çünkü deprem büyüklükleri bulunduğu ülkede değil de ülkeden 600 km uzaktaki başka ülkelerde doğru olarak bilinir. Bu bilimin kuralıdır. Bu depremden çıkan enerjinin miktarı 40 atom bombası gücündedir. 6,6 ile 7 şiddetindeki deprem arasında 4 kat fark vardır. Eğer deprem 6,6 şiddetinde olsaydı belki bu olaylarla karşı karşıya kalmazdık” dedi.

İzmir İçin Büyük Bir Deprem!

İzmir içinde büyük deprem olacağını söyleyen Ercan şunları söyledi , “İzmir’in depremi nerede olacak derseniz, İzmir içinde olacak bir depremdir. İzmir içinde deprem üretebilecek kırık, İzmir kırığıdır. Çıktığı yer de Bornova’nın güneyinden Yeşildere, Tepecik, Kadifekale’nin önünden Güzelyalı, Göztepe ve oradan da Urla’ya doğru uzanan İzmir kırığıdır. Bir de bunu kuzeyinden giden Bornova kırığı ve Karşıyaka kırığı vardır. İzmir Körfezi ve Bornova Ovası bu iki kırığın arasında kıstırılmış bir durumdadır. Burasının normalde yapı yasaklı bir alan olması gerekiyor. Böyle bir yere bir metre derinliğinde temel yapılırsa, bu yapıya açıkça yıkılmayı emrediyorsunuz demektir” diye konuştu.

6 Şiddetinde Artçı Olabilir

Programda konuşan Ahmet Ercan Artçılar içni şunları söyledi :“Sisam’ın olduğu yerde, 5 ile 6’ya varan artçı depremler olacaktır. Er ya da geç olacaktır. Şu anda Bayraklı’daki yapılar adeta dokuzuncu raunddan çıkmış boksörün yorgunluğundadır. O nedenle 5,9-6 arasında meydana gelecek bir deprem, yıkılma eşik değerine kadar gelmiş yapıları göçertirse bu şaşırtıcı olmaz. Bu saatten sonra gerek Sisam’da gerek İzmir’de 7’den daha büyük bir deprem beklemiyorum” dedi.

Ahmet Ercan’ın Büyük Depremle İlgili Sözlerini Nasıl Yorumlamak Lazım?

Bu güne kadar tahminleri çıkan Ahmet Ercan’ın İzmir’le ilgili verdiği bilgiler gerçekten korkunç. Bayraklı ve Bornova kırıkları, Yeşildere – Urla arası kırıkları gerçekten ciddi bir tehlike. Bu bilgilere göre kıyı bilgileri çok riskli. Buradaki zeminler kontrol edilmeli ve kötü yapılar kentsel dönüşüme girmeli.

Kaynak : izgazete.net : https://www.izgazete.net/genel/beklenen-izmir-depremi-nerede-olacak-deprem-bilimci-ahmet-ercan-yanitladi-h55754.htmlZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ