Hoş geldiniz 02.08.2021

İzmirli Ünlü Sanatçı Dario Moreno Kimdir?

İzmirli Ünlü Sanatçı Dario Moreno Kimdir?

İzmirliler tarafından sevilen ve beğenilen hatta bir sokağa ismini veren Dario Moreno’nun hayatını sizler için derledik. Dario Moreno kimdir, Dario Moreno hayatı nasıldı? Dario Moreno eserleri, Dario Moreno Şarkıları, Dario Moreno Fotoğrafları ve Dario Moreno Şarkıları hakkında her şey bu yazıda…

Dario Moreno Kimdir?

Gerçek ismi David Arugete olan Dario Moreno Türkiyeli Yahudi şarkıcı, bestekar, piyanist, gitarist ve sinema oyuncusudur.

3 Nisan 1921 tarihinde Aydın’da doğmuş olmakla birlikte bazı belgelerde Mezarlıkbaşı semti İzmir’e bağlı olduğu için İzmir’de doğdu olarak kabul ediliyor. 1 Aralık 1968 günü İstanbul Hilton otelindeki odasında kalp krizden öldü.  Dario Moreno’nun naaşı, annesi tarafından İsrail’e götürüldü ve Tel-Aviv’deki bir mezarlığa gömüldü.

dairo moreno kimdir

Dario Moreno’nun Müzik Yaşamı

Dario Moreno, yetim büyüdüğü için gençlik yıllarında pek çok farklı işte çalıştı. Getir götür işlerinde çalışan Moreno geceleri de  Milli kütüphaneye gidip Fransızca çalışıyordu. Aynı dönemde, bulduğu gitar ile müzikle yakınlaşmaya başladı. Bar-Mitsvah Törenlerinde şarkı söyledi. İkinci Dünya Savaşında askerlik yaptığı yıllarda caz orkestrasında solistik yaptı. Birçok askeri gazino da sahne aldı. Dario Moreno ilk konserini Konak vapur iskelesinin üzerindeki gazino’da verdi. Bomonti Gazinosunda sahne almak üzere 2 gün için gittiği Ankara’da 2 yıl kadar yaşadı. Ankara’dayken arkadaşı ünlü şair Orhan Veli idi. İstanbul’a geldiğinde Fritz Kerten’nin orkestrasında solist olarak devam etti. Şarkıcı  1946 yılında Atina’ya gitti. Burada şörhetlenince ve iyi para kazanınca Paris’e gitti. Paris ilk yıllarında onu başarısızlığa uğrattı. Dario, burada ilk olarak Pero Del Sol Müzikholünde sahneye çıktı. Daha sonra Almanya’ya geçen sanatçı Almanya’daki Amerikan askeri kulüplerinde bir süre şarkı söyledikten sonra Fransa’da ilk defa “Jezebel“ şarkısıyla büyük bir başarı elde etti.

dairo moreno kimdir

Cannes’da  Palm Beach Otel’de şarkı söyleyen Moreno seslendirdiği “ Adieu Lisbon“ ve “Cou Courou Cou Cou’’ isimli kalipsolar ile daha da ünlendi ve zirveye ulaştı.

Dario Moreno, renkli ve eğlenceli kişiliği, güleryüzlü, neşeli ve komik olmasıyla tanınır. Türkiye’ye ve özelikle de İzmir e aşıktır.  Moreno, “Kıbrıslı Türklere elinden gelen yardımı yapacağını’’ ve “Türk pasaportunu gururla taşıdığını’’söylüyor.Dario Moreno, annesini yanına alarak şu an adını verdikleri sokağa yerleşti. Dario Moreno İzmir Aşığı olarak hafızalara kazınmış ülkemizin unutulmayan sanatçılarındandır. İzmir’e sevgisini her fırsatta dile getiren Moreno “Canım İzmir’’ şarkısını bestelemiştir.  İzmirdeki Asansör sokağına İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1992 yılında aldığı kararla “Dario Moreno Sokağı” adı verildi.

Dario Moreno Fotoğrafları

Sizleri onun için hazırladığımız mini albümle baş başa bırakıyoruz.

Dario Moreno Şarkıları

 

 ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ