Hoş geldiniz 11.06.2024 İzmirdebul.net 'e hoş geldiniz

Papatya Çayı Nelere İyi geliyor?

  Papatya Çayı Nelere İyi geliyor?

  İlkbahar aylarının gelmesi ile birlikte çayırlarda, yol kenarlarında beyaz çiçekler açan papatya Bileşikgiller familyasındandır. İnce parçalı beyaz yaprakları sapsızdır. 25 Cm kadar uzayabilir.

  Hoş kokulu bir bitki olup içerisinde acı madde, glikozitler ile tanen bulunmaktadır. Yaz aylarında toplanarak kuru, havadar ve gölge bir yerde kurutulur.

  Papatya Çayının Faydaları

  Sinirleri ve stresi yatıştırarak vücuda rahatlık verir ve ağrıları dindirici özelliği bulunmaktadır. Vücut ısısını arttırarak terletir. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların kısa süre içerisinde tedavi edilmesini sağlar.  Papatya çayı, hazımsızlığı giderir, bağırsak gazlarını ve idrarı söktürür. Mikrop öldürücü içeriği ile ağız yaralarının, boğaz ve bademcik iltihaplarının tedavi edilmesinde, diş eti problemlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Adet düzensizliklerinin giderilmesine de yardımcı olur. Kadınların adet dönemlerinde ki sancılarının azaltılması ve giderilmesinde oldukça etkilidir.

  Papatya Çayı Üşütmeye Çok İyi Gelir.

  Papatya çayı, papatya bitkisinin toplanarak kurutulmuş bitkilerinin kaynatılarak demlenmesi ile hazırlanmaktadır.  Vücuda rahatlık vermesi ile kişinin soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ile mücadele etmesi için bağışıklık sistemini destekler.

  Papatya Çayı Cilt Sağlığını Korur:  Çok etkili bir antioksidan olan papatya çayı cildi temizler ve nemlendirir.  Papatya cilt bakımında kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Bu özelliğinde dolayı günlük bir fincan papatya çayı cilt sağlığını korumak için önemlidir.

  Yaraların Hızla İyileşmesi İçin Çok Yararlıdır: Papatya çayının diğer bir özelliği de yaraların hızla iyileşmesini sağlamasıdır. Antioksidan özelliği sayesinde yaraları dezenfekte eder, iltihapları giderir ve mikropları kırma özelliği vardır.

  Papatya Çayı Saç Sağlığını Korur: Papatya çayı aynı zamanda saç sağlığı için önemlidir. Papatya çayı saçlara sağlıklı bir parlaklık kazandırır, kına ile kullanıldığında koyu saç rengini sağlar ve saç diplerini güçlendirir, dökülen saçların dökülmesini durdurabilir. Papatya çayı bütün bunların yanında kepek sorununa çare olabilir. Aynı zamanda kafa derisi için faydalıdır. Kafa derisinin sağlığını korur, kaşıntıları giderebilir.

  Papatya Çayı Kasları Gevşetir: Papatya çayı kas gevşetici özelliğe sahiptir. Rahim kaslarının rahatlamasını sağlar, krampları giderir.

  Papatya Çayı Mideye iyi gelir ve Ülser Ağrılarını Giderir: Papatya çayı özellikle ülser ağrılarını giderebilir.

  Doğal Antibiyotiktir: Papatya çayı çok etkili bir antibakteriyeldir, bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirir.

  Papatya Çayı Kan Şekeri Seviyesini Korur: Papatya çayı kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olabilir.

  Migrene İyi Gelir: Düzenli olarak papatya çayı tüketimi migren hastalığından kurtulmaya yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar başlangıç aşamasında olan migreni iyileştirdiğini ortaya koymuştur.  Papatya Çayı Stresle Mücadeleye Yardımcı Olur: Negatif düşünceleri atmamızda yardımcı olur.


  Papatya Çayının Zararları:

  Papatya çayının birçok açıdan faydalarını detaylı olarak inceledik. Çok geniş yelpazede sağlığa şifa ürettiğini gördük. Ama daha çok aşırı tüketimden kaynaklanan bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

  • Papatya yağı bebek ve çocuklara ağızdan kesinlikle verilmemelidir, cilt veya derilerine uygulandığında mutlaka inceltilmelidir.
  • Mide rahatsızlığı, tansiyon ve şeker hastalarının papatya çayı tüketimini doktorlarına danışarak yapmalarını öneririz.
  • Papatya çayı ve papatya yağının sinir sistemi üzerinde ciddi etkileri vardır, bu yüzden epilepsi hastalarının kullanması önerilmez.

  Paylaşmaya var mısın? Bizi lütfen yalnız bırakma...
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ